Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Válka za dveřmi: Vladimir Putin tvrdí, že Česko nenapadne. Lidé mu nevěří, Šándor krotí hysterii

Andor Šándor a Vladimír Putin
Zdroj: profimedia / koláž eXtra.cz
+ Dalších 22 fotografií
NÁZOR

Někteří lidé kvůli minulým zkušenostem s totalitním ruským režimem tvrdí, že jakmile Moskva něco řekne, automaticky platí opak. Když tedy nedávno tamní vůdce Vladimir Putin krátce po vítězství ve zfalšovaných volbách prohlásil, že není důvod napadnout Česko, podle kritiků se máme připravovat na válku. Bezpečnostní poradce, generál Andor Šándor, to ale v rozhovoru pro eXtra.cz vidí jinak.

Vladimir Putin: Česko nenapadneme. Dá se mu věřit?

„Vůči těmto státům nemáme agresivní úmysly… Takže to je naprostý nesmysl, možnost útoku na některé další země, na Polsko, Pobaltí, straší i Čechy. Prostě nesmysl, další způsob, jak oklamat své obyvatele a jak dostat z lidí další peníze, aby nesli břemeno na svých bedrech,“ tvrdil na setkání s piloty Putin. Informovaly o tom například Seznam Zprávy.

Kdyby tedy platilo okřídlené rčení, že když Rus řekne kategoricky ne, znamená to jednoznačně ano, museli bychom se nyní ihned připravovat na válku, protože by z prohlášení vyplývalo, že nám hrozí bezprostřední nebezpečí.

Andor Šándor: Není třeba se lekat

„Nemyslím si, že to znamená opak. Rusko se brzy nedostane ani k překročení řeky Dněpr, natož k napadení Západu. Zaprvé si vůbec nemyslím, že by byl Rus vůbec připraven, měl sílu a odhodlání na okupaci kompletně celého území Ukrajiny. Ani to se mi nezdá a tím by přitom musel začít. Stálo by ho to přitom neuvěřitelné množství peněz a milion vojáků,“ vypočítává pro eXtra.cz bezpečnostní poradce, generál Andor Šándor.

„Kdyby se pak případně opravdu objevil na společné hranici s Polskem, Slovenskem a Pobaltím, ještě víc by podpořil strach Západu z toho, že opravdu Rusko chce jít dál a napadnout členské země NATO. Tím by naopak přiměl i ty poslední váhající státy, aby konečně udělaly něco se svou armádou,“ pokračuje dál.


Američané ohrožení negují

„K tomu tu máme únorovou zprávu americké bezpečnostní komunity pro tamní Senát, ve které zpravodajci vylučují, že by Rusové měli zájem o válku s NATO,“ sděluje Šándor

„Když to tedy vylučují, tak je otázka, jak to ví premiér Estonska, polský předseda vlády Tusk, jak to ví náš premiér Petr Fiala, když zpravodajské kapacity Spojených států jsou mnohonásobně větší než ty naše všechny dohromady,“ ptá se řečnicky.


Hysterie

„Z některých zemí západního světa přesto slyšíme hysterické výkřiky. Rozumím tomu, že je třeba být opatrný, že to, co se děje na Ukrajině, není jen otázka letošního roku, ale tamní situace bude mít vliv na evropskou bezpečnostní architekturu i v dalších letech. Navíc abychom mohli říci, že Putin, když něco říká, že udělá něco opačně, to je sice možné vztáhnout na únor 2022, kdy lhali, že Ukrajinu nenapadnou, ale generalizovat to na všechna vyjádření Rusů je příliš zjednodušující a neodpovídající realitě,“ myslí si generál.

„Neměli bychom se nikdy strašit něčím, co nemá reálný základ a reálnou odezvu. Tedy pokud premiér tvrdí, že nás Rus chce napadnout, tak by to bylo ohrožení naší suverenity, asi by již dávno probíhaly odvody, měnily se zákony, armáda by byla v pohotovosti, měnilo by se všechno. Místo toho se jen něco povídá,“ dodal na závěr pro eXtra.cz generál Andor Šándor.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy