Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Válka na Ukrajině: Zemřelo už 12 ruských oligarchů a pohlavárů. Zbavuje se Putin odpůrců?

Vladimir Putin mezi vojáky.
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
ČISTKY?

V Rusku podezřele rychle ubývá mocných odpůrců prezidenta Vladimíra Putina. A nevypadá to zrovna, že by Putin své oponenty obracel na svou stranu. Britský novinář Richard Pendlebury mapuje osudy už dvanácti mocných oligarchů a odpůrců Putina z oficiálních míst, kteří zemřeli doma za podivných okolností či údajně spáchali sebevraždu. Zbavuje se Vladimir Putin svých politických odpůrců?

Poslední z oligarchů, kteří byli nalezeni ve svých obydlích, byl Jurij Voronov, energetický magnát s úzkými vazbami na plynový gigant Gazprom, píše Richard Pendlebury pro Daily Mail. Začátkem července našli jeho mrtvé tělo, jak bezvládně plave v bazénu. Voronov se ale neutopil, někdo ho zastřelil pistolí z bezprostřední blízkosti. Je to sedmý oligarcha, který zřejmě zaplatil za nesouhlas s válkou na Ukrajině životem. Lépe na tom nejsou ani vysocí státní úředníci, kteří si dovolí proti Putinovi vystoupit.

Italská policie prošetřuje náhlou nevolnost otce ruské privatizace Anatolije Čubajse. Napsal to deník La Repubblica. Podle manželky jednoho z architektů ekonomických reforem v Rusku je Čubajs v nemocnici ve vážném stavu. Dva nejmenované zdroje, se kterými mluvila agentura Reuters, ale vyloučily, že by Čubajs byl cílem útoku. Čubajs rezignoval na konci března na svou funkci v Kremlu a z Ruska vycestoval. Jeho žena odmítla upřesnit, v jaké zemi Čubajs pobývá. Podle manželky se Čubajsovi udělalo náhle špatně a měl potíže s pohyby rukou a nohou.

Spojuje je Gazprom a spory s Putinem

Stejně by se dalo pokračovat dál, protože mrtvých je skutečně, jak informuje web Businessinsider.com, celá řada. Sergej Protosenja údajně ubodal manželku a osmnáctiletou dceru a pak se ve své vile ve Španělsku oběsil. Médiím to potvrdila španělská policie. Viceprezident Gazprombanky Vladislav Avajev byl nalezen ve svém bytě zastřelený, když předtím měl zabít svou ženu a dva syny ve věku 4 a 10 let, napsala agentura TASS. Jak uvádí BBC, v Británii zase našli tělo Michajla Watforda, ruského boháče ukrajinského původu. Pokračovat bychom mohli mnoha dalšími jmény.

Co je všechny spojuje? Gazprom a spory s Putinem. Jsou opravdu všechny výše jmenované skutky tragédie, nebo Putin pokračuje s praktikami, kterým se naučil jako šéf KGB ve východním Německu? Jak je možné, že kdokoli se vzepře Kremlu, stane se náchylným k domácím tragédiím a v jeho okolí dochází k podivným náhodám? To všechno jsou náznaky, jak málo se od podobných kauz z dob Sovětského svazu změnilo...

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy