Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Válka na Ukrajině z něj udělala sirotka: Osmnáctiletý mladík viděl umírat svou matku

Některá místa jsou doslova k nepoznání.
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 17 fotografií
válka na Ukrajině

Válka na Ukrajině trvá už necelé tři měsíce. Od té doby se armáda pod vedením Vladimira Putina dopustila na místním obyvatelstvu mnoha zvěrstev. Znásilnění, rabování a mučení jsou tu na denním pořádku. Řada dětí přišla kvůli konfliktu nejen o rodiče, ale i o střechu nad hlavou. Jedním z nich je 18letý Vjačeslav, jehož příběh zveřejnila organizace UNICEF.

Ani ve svých nejhorších nočních můrách si 18letý Vjačeslav nepředstavoval, že bude svědkem smrti své vlastní matky. Mladík žil spolu se svou maminkou Marií (37) a čtyřmi sourozenci v obci Verchnotoretske v Doněcku.

K incidentu došlo dva měsíce po vypuknutí konfliktu, kdy byla tato oblast pod bombardováním ruských vojsk. "První granát dopadl jen pár kroků od nás," vzpomíná se slzami v očích pro UNICEF Vjačeslav.

"Viděl jsem, jak granát padá. Máma si lehla a já si dřepnul. Byla těsně vedle mě. Když jsem otevřel oči, viděl jsem mámu ležet na boku. Její poslední slova byla: ‚Jsem v pořádku.‘" Osmnáctiletý kluk boj o matčin život nevzdával a běžel rychle pro pomoc. Když se však vrátil, bylo už pozdě.

Znenadání sirotkem

V ten okamžik si Vjačeslav uvědomil, že z něj armáda udělala sirotka, který se musí postarat o své sourozence - dva mladší bratry a dvě mladší sestry. "Když jsem přišel domů, sourozenci všechno pochopili," říká. "Prostě všemu rozuměli. Jen Nicole se zeptala, zda byla možnost, aby ještě žila. Udělal jsem všechno možné," dodává. Sourozenci našli nyní zázemí na západě Ukrajiny. "Chci, aby měli budoucnost."

Válka na Ukrajině zdevastovala životy rodin a dětí po celé zemi. Děti jsou nadále zabíjeny a mučeny. Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva zaznamenal mezi 24. únorem a 9. květnem 238 dětských úmrtí a 347 zraněných dětí, uvádí UNICEF. Tato čísla však bohužel nejsou konečná.

Pomoc v Česku

Řada uprchlíků z Ukrajiny se teď pohybuje na území České republiky. Někteří tráví čas na hlavním nádraží v Praze, jiní ve stanovém městečku v Troji. Vojenské stany stojí na pozemku mezi Povltavskou ulicí a městským okruhem.

 "Použili jsme takzvané vojenské stany. V těch budou provizorní lehátka, lidé tedy nebudou spát na zemi, ale na skládacích postelích. Bude to zhruba deset vojenských stanů. Každý má rozměr asi šest krát devět metrů. Bude tady ještě další zázemí, to znamená sociální zařízení, sprchy, toalety, vše dimenzované pro 150 osob. A budou tady ještě stany pro možnost si něco uvařit a pro výdej jídla," řekl ČTK mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy