Trendy
Farma Vojty Kotka Bachelor Česko 2025 Patrik Hezucký

Unikátní záchranná mise českých vojáků. Z Ukrajiny převezli těžce popálenou roční holčičku

Zraněná ukrajinská dívka byla převezena do Česka.
Zdroj: Facebook Ministerstvo vnitra
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
válka na ukrajině

Čeští vojáci letecky dopravili z Polska do Prahy osmnáctiměsíční ukrajinskou dívku, která utrpěla popáleniny na 60 procentech těla. Na Ukrajině čelící ruské invazi by jí nebylo možné poskytnout náročnou odbornou péči. Jde o první převoz takto popáleného člověka do Evropské unie od počátku bojů, informovalo na Twitteru ministerstvo vnitra. Do péče českých lékařů se dítě dostalo v kritickém, ale stabilizovaném stavu.

Evakuace se uskutečnila jako součást zdravotně-humanitárního programu Medevac. „Letecký transport z nejbližšího letiště Řešov u ukrajinských hranic zabezpečili piloti kbelské základny s letounem CASA,“ informovala armáda. Vojáci vyrazili do Polska několik hodin po žádosti ministerstva vnitra o převoz.

Na Ukrajině by nebylo možné těžce popálené holčičce kvůli válce poskytnout náročnou péči, uvedlo vnitro. Převoz se uskutečnil ve spolupráci s armádou a českým velvyslanectvím ve Varšavě, zdravotní péči koordinuje ministerstvo zdravotnictví s Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady a Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze.

GLOSA: Kotek vládne zábavě. Jeho tempo ale budí otázky

Související články

Další články

Nejnovější kauzy