Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 tragédie v Mostě Clash of the Stars 5

Válka na Ukrajině: Vláda chce prodloužit nouzový stav kvůli obří vlně uprchlíků

Vít Rakušan.
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 16 fotografií
nouzový stav

Vláda požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu ke zvládání přílivu uprchlíků. V diskusním pořadu televize CNN Prima News to řekl vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Podle jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) je nouzový stav v současné situaci nutný. Kabinet nouzový stav vyhlásil na 30. dnů 4. března. Rakušan dnes zopakoval, že v ČR je nyní kolem 270.000 lidí z Ukrajiny, uprchlých před válkou. Ministerstvo vnitra udělilo přes 200.000 víz strpění.

"Budeme žádat Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu," řekl v pořadu Vít Rakušan.

Co je nouzový stav:

V České republice nouzový stav vyhlašuje vláda nebo předseda vlády na základě ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky. Přitom může omezit práva osob - nařídit evakuaci osob a majetku z vymezeného území, zakázat vstup, pobyt a pohyb na vymezených místech.

Pravomoc vlády omezit práva osob je vymezena v zákoně č. 240/2000 Sb. o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon) v §5.Předstupněm nouzového stavu obvykle bývá stav nebezpečí, který může vyhlásit hejtman kraje nebo primátor hlavního města. Nouzový stav může být vyhlášen buď pro celé území státu, nebo pro vymezené území (např. vyjmenované kraje nebo správní obvody obcí s rozšířenou působností). Bez souhlasu Poslanecké sněmovny může být vyhlášen nejvýše na 30 dnů.

Nouzový stav končí uplynutím doby, na kterou byl vyhlášen, pokud vláda nebo Sněmovna nerozhodnou o jeho zrušení před uplynutím této doby.

Uvedl, že podle původních plánů se počítalo s tím, že do Česka dorazí za měsíc zhruba 20.000 uprchlíků. Za tři týdny od počátku ruské invaze na Ukrajinu ale jejich počet u nás překročil čtvrt milionu. Polovinu příchozích tvoří děti, čtyři pětiny dospělých jsou ženy, zopakoval dnes ministr vnitra.

Pro prodloužení nouzového stavu je potřeba souhlas Sněmovny. Podle Rakušana vláda ke krizovému řízení a rychlému přijímání opatření na pomoc příchozím tento právní rámec potřebuje. Vicepremiér zdůraznil, že se nouzový stav teď nijak nedotkl a ani po případném prodloužení nedotkne lidí.

"Neumím si představit, že bychom nouzový stav neprodloužili," řekl Rakušan. Míní, že minulá vláda Andreje Babiše (ANO) nouzový stav za covidové epidemie nadužívala, proto má v Česku toto opatření pro mimořádné situace špatnou pověst. Nouzový stav v posledních dvou letech platil celkem 284 dní, naposledy skončil loni o Vánocích v noci na 26. prosince.

Podle šéfa asociace krajů a jihočeského hejtmana Martina Kuby bude prodloužení nouzového stavu nutné. "Je to legislativní rámec, který umožní dělat některé věci rychleji. Naše právní předpisy jsou v řadě ohledů zkostnatělé," podotkl hejtman.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy