Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Válka na Ukrajině v číslech: Ztráty Ruska jsou astronomické, Kreml mění strategii

Stopy boje jsou všude.
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 39 fotografií
TABULKA

Ruské ztráty během války na Ukrajině se neustále zvyšují. Vyplývá to z odhadů NATO, podle kterých přišlo Rusko v důsledku zranění, zabití nebo zajetí o více než čtyřicet tisíc vojáků. Televizi NBC News tato data potvrdil vysoce postavený zástupce aliance. Odhady zemřelých na ruské straně jsou o něco nižší. Rusko dlouhodobě své ztráty nekomentuje, ale výrazně se zvyšují i podle bezpečnostního webu Oryx, který shromažďuje důkazy o zničené technice obou stran.

Existuje bezpočet zpráv, které shrnují úspěchy buď jedné, či druhé strany, ale spolehlivě a hlavně nezávisle potvrdit jednotlivé informace bývá velmi těžké. Byť se naše redakce snaží všechny informace brát z nezávislých zdrojů a co nejvíce ověřovat, je třeba následující čísla brát s určitou rezervou.

Jedny z nejspolehlivějších zdrojů, ač se to může zdát těžko uvěřitelné, jsou online investigativci, kteří z obrovského množství zdánlivě bezvýznamných informací zvládli například dokázat, že režim Bašára Asada v Sýrii používal chemické zbraně, či dokázali vystopovat na sociálních sítích pohyb systému Buk, který sestřelil malajské letadlo nad Ukrajinou.

Válka v číslech

Jedním z těchto webů, který využívá obrovského množství online dat v kombinaci se znalostmi zbrojních expertů, je analytický blog Oryx, jenž ve svém rozsáhlém výzkumu si dal za úkol co nejlépe zmapovat boje na Ukrajině a začít sčítat techniku, kterou jedna strana druhé buď zničila, poškodila, nebo ji zabavila druhá strana konfliktu. Nespokojí se však pouze s informacemi z jednoho zdroje, každý kus techniky je pečlivě vyfocený a zdokumentovaný - pokud tomu tak není, daný kus techniky prostě není zaznamenán.

Jak si tedy stojí obě strany 48. den konfliktu? (data pocházejí z 11.4.)

Válka na Ukrajině v číslech: Ztráty Ruska jsou astronomické, Kreml mění strategii


Nový strategický cíl

Pravděpodobný původní strategický cíl Kremlu, tedy dosadit nové proruské politické vedení na Ukrajině a rychle stabilizovat situaci, je podle Martina Bulky z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany už mimo realitu. "Rusové utržili jen obtížně nahraditelné ztráty, zejména profesionálních vojáků. Pro zachování bojeschopnosti musí tedy nezbytně přijmout razantní opatření k omezení ztrát techniky i osob," uvedl odborník pro ČTK.

Je tak podle něj velmi pravděpodobné, že Ruská federace přijala nový, realističtější strategický cíl. Bude jím podle něj zřejmě získat pro Kreml dobrou vyjednávací pozici pro politické rozhovory o ukončení konfliktu. "Půjde tedy hlavně o to, aby ruská vojska zůstala na ukrajinském území jako efektivní bojová síla schopná dosáhnout alespoň lokálního vítězství před dalším kolem politických jednání. Tato změna umožní ruské armádě redukovat rozsah operací a volit ta střetnutí, kde má šanci na vítězství s malými ztrátami. Zároveň bude ruský režim konsolidovat svou vládu na obsazených územích," uvedl analytik Bulka.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy