Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Uražený Andor Šándor: Já a šašek? Je to kejhání husy, zlobí se na Foltýna

Otakar Foltýn a Andor Šándor
Zdroj: Profimedia, Se souhlasem ČT/koláž eXtra.cz
+ Dalších 5 fotografií
KONFLIKT

Bývalý šéf Vojenského zpravodajství Andor Šándor (65) řadě lidí leží v žaludku a kvůli jeho výrokům ho dokonce někteří označují za „proruského švába“. Když nyní tvrdil, že řadu civilistů si Ukrajinci zabíjejí sami, když sestřelují drony a rakety protivzdušnou obranou, ho náčelník Vojenské policie ČR Otakar Foltýn označil za šaška. Co na to Šándor uvedl pro eXtra.cz? Evidentně je uražený.

Andor Šándor vs. Otakar Foltýn: Válka slov

„Budou to odnášet i nevinní lidé, protože řada střel byla sestřelená a ty střely bohužel dopadly na civilní cíle, na které předtím nebyly určeny,“ uvedl exšéf Vojenského zpravodajství Andor Šándor nedávno pro RTVS. Někomu se mohlo zdát, že tím vyviňuje ruské okupanty a naopak vinu hází na obránce.

Na jeho slova reagoval pro pořad 168 hodin Otakar Foltýn, náčelník Vojenské policie ČR.

Tak to není bezpečnostní expert, ale šašek. To je úplně stejné, jako byste tvrdili, že za podmáčení bytu pod hořícím objektem odpovídají hasiči, kteří se to pokoušejí uhasit. Je to směšné a nějak se mi nechce věřit, že by to pronesl někdo, kdo se tituluje bezpečnostním expertem,“ sdělil v reportáži nazvané Ve službách Putina.

To, že by byl „kremlobot“, Andor Šándor dlouhodobě odmítá s tím, že opakovaně ruskou agresi odsoudil a že jen někdy říká nepopulární věci. Třeba to, co sdělil eXtra.cz již dříve, že ať chceme, nebo ne, musí se nakonec s Ruskem začít jednat. Jiná cesta podle něj není.

A co říká na tvrdou kritiku z Vojenské policie?

Otakar Foltýn vás označil za šaška kvůli vašemu vyjádření, že Ukrajinci si sestřelují rakety a drony a tím si zabíjejí civilisty sami. Co vy na to?

Komentovat kejhání husy mi přijde trochu pod mou úroveň. Ale chci to říci jinak, snad to všichni pochopí: pokud si tito odborníci, kteří možná nikdy neviděli vojáka, myslí, že protivzdušná obrana je k tomu, aby zasáhla daný objekt tak, aby spadl na cíl, na který byl namířený, tak je to jejich vnímání světa a vyjadřuje to jejich základní hloupost.

Když sestřelíte ať řízenou, nebo neřízenou raketu, přestane letět po své dráze letu a spadne. A jak spadne, dopadne na cíle, na které nebyla určena. Jestli si opravdu tihle velicí odborníci myslí, že Rus je takový idiot – a to se ho nezastávám – aby mířil raketu za padesát nebo sto milionů korun jen proto, aby zasáhl nějaký starý žigulík, který je odstavený na ulici, tak je to opět ukázka jen toho, že jsou to laciní propagandisté, ale vojenské věci nerozumí. I velká většina V2 bomb za druhé světové války byla sestřelena Brity. Dopadaly na území řady měst a způsobovaly velké škody. Vy tu střelu ale nemůžete sestřelit tak, aby už nikam nedopadla, to přece nemá žádnou logiku.

Nejsem odborník, ale co jsem pochopil, tak když protivzdušná obrana zasáhne raketu nebo íránský dron alias moped, největší explozivní účinky má pak ve vzduchu, na zem dopadnou jen již mnohem roztroušené a méně nebezpečné úlomky. Škody jsou pak zásadně menší.

Ano. Proto je sestřelujete. Je tu vždy obava, že by to mohlo mířit na kritickou infrastrukturu.

Když moped explodoval přímo na místě určení, hořela dvě patra domu. Pokud ho sestřelí, účinky jsou úplně jiné. Neusmrtí to dvacet lidí, ale jednoho. I ten jeden život je obrovská ztráta, ale chápeme se…

To je jasné. Střela má dopadnout na nějaký cíl. V momentě, kdy ji sestřelíte, tak na cíl nedopadne, ale přestane letět podle naplánované dráhy letu a spadne bohužel na lidi či cíle, které tam jsou. Je samozřejmě třeba dodat, že kdyby ti Rusové nestříleli, tak tam nic nedopadne. Ale jsme ve válce. Tak to prostě je.

Je tedy třeba říci k tomu i A a B. Rusové tam nemají nic posílat a kdyby to ukrajinská protivzdušná obrana nelikvidovala, nadělají ruské rakety a drony mnohem větší škodu.

Ale tohle já tvrdím dlouhodobě. Akorát lidé si vytrhují věci z kontextu a používají jen to, co se jim hodí.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy