Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Ukrajinští medici sundávají kříže: Rusové si z nich udělali přednostní cíle

Válka na Ukrajině: Medici jsou první cíle Rusů, sundávají si kříže
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další fotografie
HRŮZA

Medici jsou na seznamu ohrožených druhů. Platí to alespoň v současné době na Ukrajině, jak tvrdí organizace Medics4Ukraine. Podle jejích zástupců mají být medici na bitevním poli jedním z hlavních cílů ruských útoků. Lékaři a zdravotnický personál si dokonce začali sundávat nášivky s kříži, aby nepadli mezi prvními, jak píše Daily Mail.

Medici, o jejichž trénink na frontu se stará organizace Medics4Ukraine, si podle Daily Mailu stěžují na intenzitu útoků vůči jejich osobě. Právě ti, kteří mají ošetřovat zraněné přímo na bojišti, se stávají oběťmi ruských útoků častěji než v jiných konfliktech. Světová zdravotnická organizace zaznamenala podle BBC od února 703 útoky na nemocnice a zdravotnická zařízení po celé Ukrajině.

Jako na střelnici

Pro porovnání - za devět měsíců vyčerpávající války na Ukrajině to bylo stejně útoků na zdravotnická zařízení jako v Sýrii za posledních deset let. "Na Ukrajině se to děje více než v jiných konfliktech, které si pamatuji. Jsou jako na střelnici, zatímco se snaží zachránit životy jiných. Teď je to asi nejnebezpečnější role na frontových liniích," říká pro list Mark Hannaford, zakladatel výše zmíněné organizace.

"Ukrajinští medici si sundávají kříže z uniforem, protože se obávají, že budou poznáni a zlikvidováni," říká Polák Luksz Fajt, který pomáhal s cvičením mediků ve Velké Británii. Můžeme vidět, že zatímco se Rusko doteď snažilo bojovat spíše konvenčními způsoby a útoky proti civilistům byly jakýmsi druhotným produktem ruské agrese, teď je nepohodlí a odříznutí od světa hlavním cílem útoků. Energetická infrastruktura, teplo, zásoby vody. Rusko chce prostě Ukrajinu nechat vyhladovět. Podle vyjádření ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo bez proudu tento týden na šest milionů ukrajinských domácností.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy