Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Válka na Ukrajině: Rusové už ovládli celou Luhanskou oblast, na řadě je Slavjansk

Muž před vybombardovanými budovami ve Slavjansku.
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 14 fotografií
válka na ukrajině

Rusko prohlásilo, že jeho síly převzaly plnou kontrolu nad Luhanskou oblastí na východě Ukrajiny poté, co dobyly poslední ukrajinskou baštu, město Lysyčansk. Ukrajinští vojáci se nyní připravují na bitvu o další velké město - Slavjansk. "Každý ví, že zde dojde k velké bitvě," citovala stanice CNBC jednoho z nich.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu informoval prezidenta Vladimira Putina, že Luhansk byl „osvobozen“, uvedlo v neděli ruské ministerstvo obrany s použitím termínu, který Ukrajinci odmítají jako válečnou propagandu. Rusko dříve uvedlo, že jeho síly dobyly vesnice kolem Lysyčansku a obklíčily město. Ukrajinská armáda potvrdila, že se z města její síly stáhly.

„Pokračování obrany města by vedlo k fatálním následkům. Aby se zachránily životy ukrajinských obránců, bylo přijato rozhodnutí stáhnout se,“ uvedla armáda na sociálních sítích.

Dobudeme město zpět

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj následně podle webu Al Džazíra ve svém nočním videoproslovu potvrdil stažení vojsk, ale řekl, že na okraji stále zuří boj o město. Zavázal se dobýt město zpět pomocí modernějších zbraní. S odvoláním na úspěch svých sil při dobývání dalšího území slíbil: „Nastane den, kdy totéž řekneme o Donbasu.“ Hovořil tak s odkazem na východní region tvořený Luhanskem a Doněckem.

Další na řadě má být nyní město Slavjansk, o které se očekává těžká bitva. "Každý ví, že ve Slavjansku dojde k obrovské bitvě," řekl agentuře AP voják, který z bezpečnostních důvodů nemohl být jmenován. Další voják, 23letý účetní, který se připojil k armádě, když invaze začala, řekl, že ukrajinské síly nemají zbraně, aby odrazily arzenál blížící se ruské armády. "Víme, co přijde," řekl se smutným úsměvem.

Proruští separatisté město dobyli a drželi tři měsíce v roce 2014. Krátká okupace terorizovala místní obyvatele a tehdy byly jako rukojmí zajaty desítky úředníků a novinářů a došlo i k několika vraždám.

Útoky na město sílí. Starosta města uvedl, že ostřelování nyní probíhá nejméně čtyřikrát nebo pětkrát denně a používání kazetové munice se v posledním týdnu zvýšilo. Luhanský guvernér Serhij Hajdaj na svůj telegramový účet napsal: „Rusové posilují své pozice v oblasti Lysyčansku, město je v plamenech… Zaútočili na město s nevysvětlitelně brutální taktikou.“

Související články

Další články

Nejnovější kauzy