Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Rusové při ústupu od Kyjeva nastražili smrtelné pasti. Nebezpečí číhá v kelímku i pračce

I obyčejný kelímek může ukrývat smrtelné nebezpečí.
Zdroj: Twitter NorseMed
+ Dalších 6 fotografií
Válka na Ukrajině

Zatímco děti o Velikonocích v mnoha zemích světa hledaly poschovávaná vajíčka, na Ukrajině se museli tamní obyvatelé vypořádávat s mnohem horšími "dárečky". Ruští vojáci totiž po sobě při ústupu z okupovaných území zanechali smrtelné pasti v podobě nastražených granátů a dalších výbušnin. Ukrajinské jednotky tak musejí postupovat znovuzískanými oblastmi s velkou obezřetností. Stejně tak civilisté, jelikož Rusové pasti často umísťují do běžných domů či přírody. Varování před pastmi vydalo na Facebooku Ukrajinské ministerstvo vnitra. 

Ruské jednotky se v uplynulých dnech stáhly z Kyjevské oblasti, kde se jim nepodařilo dobýt stanovené cíle. Dost možná hořká pachuť po neúspěchu přiměla okupační vojáky zanechat pro osvoboditele nemilá překvapení v podobě nastražených výbušných pastí. Ty poschovávali na nejrůznější místa, ať už do domů civilních obyvatel, tak třeba na silnice či lesní cesty.

"Rusové nastražili bomby v domech civilistů. Vytáhnou pojistku z granátu, dají ho do skleničky, kterou připevní ke kredenci, takže když ho otevřete, vytáhnete skleničku, sklo se rozbije a bum. Další nevinný mrtvý. Prostě čisté zlo," podělil se na Twitteru o svůj zážitek americký voják James Vasquez, který se přidal jako dobrovolník k ukrajinské armádě. Ke svému příspěvku připojil i fotku oné skleničky s granátem uvnitř.

Podobných snímků se objevilo na sociálních sítích plno. Rusové podobně nastražili granát i do papírového kelímku, který položili na zem. V momentě, kdy by kelímek někdo zvedl a granát z něj vypadl, explodoval by. Další záběry ukazují nastražené miny v přírodě nebo výbušniny přivázané na stromy. Na jedné z fotek je vidět i granát zastrčený v zásobníku pračky.

Řada lidí na pasti doplatila

I proto Ukrajinské ministerstvo vnitra na Facebooku zveřejnilo výzvu, ve které vyzývá Ukrajince k opatrnosti. Řada uprchlíků se totiž do vlasti vrátila, a to navzdory tomu, že válka ani zdaleka není u konce. To se jim však může vymstít v případě, že narazí na jednu z nastražených pastí. Podle šéfa kyjevské policie Andreje Nebitova už k několika neštěstím došlo. "V oblasti Gavron vstoupili místní obyvatelé do domu, aniž by na místě očekávali jakékoliv výbušniny. Ruští agresoři však nastražili past ve sklepě. Tři lidé byli zranění," citovalo Nebitova Ukrajinské ministerstvo vnitra na Facebooku.

Podobný případ se podle Nebitova stal i v okresu Vyžhorod. Na lesní cestě vybuchl muž, který zavadil o nastraženou past. Utrpěl rozsáhlá zranění, kterým na místě podlehl. Šéf kyjevské policie proto vyzval všechny obyvatele Kyjevské oblasti, aby byli opatrní, necestovali do specialisty neprozkoumaných oblastí a nepoužívali lesní cesty a stezky.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy