Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Rusové bestiálně mučí i civilisty: Týrají je elektřinou nebo jim pálí genitálie

Mladý Ukrajinec vytrpěl nelidské mučení, při kterém mu Rusové zlomili pánev a čelist.
Zdroj: Twitter Glasnost Gone
+ Dalších 9 fotografií
Válka na Ukrajině

Ruské jednotky se na Ukrajině neštítí ničeho, ani brutálního mučení civilistů. Okupanti při nelidských výsleších využívají nejrůznějších způsobů, jako je třeba pálení genitálií nebo mlácení hadicí naplněnou pískem. Jak potvrdilo několik zdrojů pro BBC, většina obětí se v drtivé většině ničím neprovinila. Rusům ale stačí pro nelidské řádění údajně i maličkost. 

Již od prvního dne války na Ukrajině je jasné, že Rusové se neštítí ničeho. S každým dalším týdnem, který od začátku invaze uběhl, přibývalo děsivých zpráv. Ať už se to týkalo ničivého ostřelování civilních cílů, jako třeba krytu v mariupolském divadle nebo masakru v Buče. Není pochyb, že Rusové se zkrátka ve svém tažení neštítí ničeho. A to se týká i mučení.

Žádné dodržování ženevské konvence o zacházení s válečnými vězni nečekejte. A to jak v případě zajatých vojáků, tak i civilistů. Právě ti na okupovaných územích čelí častým výslechům, které doprovází nelidské mučení. Své o tom vědí i obyvatelé Chersonské oblasti, která po lítých bojích padla do rukou Rusů.

Pytel na hlavu a oprátku na krk

Jakmile se tak stalo, ruské úřady se pustily do bestiálních výslechů civilního obyvatelstva. Na vlastní kůži to zažil Ukrajinec Olexander Guz, jeden ze zastupitelů obce Bilozerka. V armádě byl jako mladík, v současnosti je ale podnikatelem. Od anexe Krymu se ale účastnil proukrajinských shromáždění a navíc se snažil zamezit ruským jednotkám ve vstupu do vesnice. To ho však přišlo draho.

"Na hlavu mi dali pytel, uvázali mi provaz na krk a další na zápěstí," popisoval Guz pro BBC. Vojáci mu následně řekli, aby stál s nohama široko od sebe, zatímco ho vyslýchali. "Když jsem jim neodpověděl, praštili mě mezi nohy. Když jsem upadl, začal jsem se dusit. Když jsem se snažil vstát, oni mě mlátili. Pak se ptali znovu," vzpomínal na bestiální praktiky.

Rusové využívají k mučení elektřinu

Podobným mučením prošel i novinář Oleh Baturin. Několik dní po začátku ruské invaze byl unesen a následoval drsný výslech. "Zakryli mi obličej a dali mi ruce za záda. Bili mě do zad, žeber a nohou... Bili mě i pažbou samopalu," říkal Baturin kolegům z BBC. Teprve později, když šel k lékaři, si prý uvědomil, že mu zlomili čtyři žebra. V zajetí strávil osm dní a během té doby slyšel, jak jsou ostatní vězni mučeni, byl také svědkem předstírané popravy mladého muže.

Svědectví o mučení podal i lékař z nemocnice v Chersonu, který chtěl zůstat v anonymitě. Během několika měsíců viděl a ošetřoval u pacientů hematomy, odřeniny, řezné rány, známky po zásahu elektrickým proudem, modřiny po škrcení. Kromě toho také viděl popáleniny na nohou a rukou, jeden pacient mu pak řekl, že byl bit hadicí naplněnou pískem. Vyjmenovaná zranění patřila lidem, kteří prošli bestiálním mučením.

"Mezi nejhoršími případy byly popáleniny na genitáliích, střelná rána do hlavy dívky, která byla znásilněna, a popáleniny od železa na zádech a břiše pacienta. Jistý pacient mi řekl, že k jeho tříslům byly připevněny dva dráty z autobaterie a musel se postavit na mokrý hadr," popisoval lékař pro britský zpravodajský portál.

Ne všichni vyváznou živí

Sám se prý pacientů ptal, proč je Rusové mučili. Odpovědi ho překvapily. "Byli mučeni, když nechtěli přejít na ruskou stranu. Týrali je za to, že byli na shromážděních, že byli v teritoriální obraně nebo že jeden z členů rodiny bojoval proti separatistům. Někteří se tam dostali náhodně," říkal.

Ne všichni z těch, které Rusové mučí, vyváznou s "pouhými" zraněními. Řada lidí už při výsleších zemřela. Jak třeba uvedl zpravodajský účet Nextra na Twitteru, ve vesnici Kalynivka v Kyjevské oblasti byly nalezeny hroby dvou zavražděných mužů se stopami mučení. Oba měli svázané ruce za zády, chyběly jim nehty a jejich těla nesla stopy střelných poranění.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy