Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Putin vyslovil zakázané slovo "válka". Za vyřčení hrozí v Rusku až 15 let vězení

Ruský prezident Vladimir Putin.
Zdroj: Profimedia.cz
putin

Taková školácká chyba. Po téměř deseti měsících od brutální invaze na Ukrajinu prezident Vladimir Putin použil v této souvislosti slovo válka, což vyvolalo pozdvižení, jak píše web Washington Post. A proč? Protože v Rusku je použití tohoto slova v souvislosti s Ukrajinou nelegální a osobě, která šíří takové "lživé" informace, hrozí až 15 let vězení.

Už od začátku pojmenovává Vladimir Putin své řádění na Ukrajině jako "speciální vojenskou operaci". Teď po téměř deseti měsících od začátku invaze použil slovo "válka".

"Naším cílem není roztočit setrvačník vojenského konfliktu, ale naopak tuto válku ukončit," řekl šéf Kremlu novinářům během tiskové konference po čtvrtečním zasedání vlády, jak uvádí Washington Post. "To je to, o co se snažíme."

Hrozí Putinovi vězení?

Není překvapením, že se tím Putin postaral o pořádný poprask a kritici volají po jeho potrestání. Od března je totiž v Rusku ilegální označovat vstup vojsk na Ukrajinu jako válku. V cenzurním zákoně, který podepsal sám Putin, stojí, že za takový přečin hrozí osobě až 15 let vězení. A první tresty v Rusku již padly.

"Alexej Gorinov, moskevský zastupitel, byl odsouzen na sedm let za to, že na schůzi rady poslanců označil válku za válku," napsal na Twitteru Georgij Alburov, exilový spojenec vězněného vůdce ruské opozice Alexeje Navalného. A dodal: "Vladimir Putin dnes také veřejně nazval válku válkou na svém pracovišti. Takže buď propusťte Gorinova, nebo dejte Putina na sedm let do vězení."

Související články

Další články

Nejnovější kauzy