Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Podivná smrt běloruského ministra: Putin se zřejmě snaží zatáhnout zemi do války

Nechyběl ani jeden z Putinových nejvěrnějších, prezident Běloruska Alexandr Lukašenko.
Zdroj: profimedia
+ Další fotografie
válka na ukrajině

V Bělorusku se v posledních dnech dějí podivné věci. Nejdříve za záhadných okolností zemřel tamní ministr zahraničí Uladzimir Makej, který byl znám svým rezervovaným postojem k Rusku. Nyní ukrajinský server Ukrinform informoval o příletu ruských generálů do země. Rusko se podle některých indicií snaží zesílit nátlak na Bělorusko, aby se zapojilo do války na Ukrajině.

Z území Běloruska vedly ruské síly část útoků na Ukrajinu. Země samotná se však do bojů na Ukrajině nikdy nezapojila. To se však Rusko podle všeho snaží intenzivně změnit.

Podivná smrt ministra kritizujícího Rusko

Minulý týden zemřel za nejasných okolností čtyřiašedesátiletý běloruský ministr zahraničí Makej. Podle agentury Reuters se ještě minulý týden zúčastnil v Jerevanu jednání Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB), vojenské aliance postsovětských zemí. Toto pondělí pak měl jednat s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Makej byl před prezidentskými volbami a masovými protivládními protesty v roce 2020 jedním z iniciátorů běloruských snah zlepšit vztahy se Západem. Zároveň jako jeden z mála vrcholných běloruských politiků kritizoval Rusko.

Běloruský nezávislý list Naša Niva napsal, že ministr zemřel na infarkt srdce. Podle ruského opozičního politika Leonida Nevzlina byl však infarkt způsoben otrávenou látkou vyvinutou ruskou tajnou službou FSB. Americký Robert Lansing Institute pak přišel s tím, že ruská zpravodajská služba GRU zvažuje „radikální“ řešení běloruské neochoty jít po boku Rusů bojovat na Ukrajinu.

Letadlo s ruskými generály v Bělorusku

Do toho přišla zpráva ukrajinského serveru Ukrinform, že v Bělorusku přistálo letadlo s ruskými generály. Oficiální běloruské zdroje přitom o jejich příletu neinformují.

Běloruský vůdce Alexander Lukašenko platí za blízkého spojence Vladimira Putina. Přesto ani on nechce jít válčit na Ukrajinu. "Vše bychom ještě zhoršili. Bělorusko nemá žádnou roli v tomto konfliktu,“ řekl. Otázkou je, jak dlouho budou mít Rusové s tímto přístupem trpělivost.

Analytik Vojáček: palácový převrat bych nevylučoval

"Rusové mají dlouhodobě snahu připoutat si Bělorusko více, než by se samotným Bělorusům chtělo. Putin, pokud chce obnovit slávu Sovětského svazu, tak pro to potřebuje tři země, Rusko, Ukrajinu a Bělorusko, bez této trojice nikdy nebude obnoven Sovětský svaz, tyto tři země byly pro jeho stabilitu vždy nejdůležitější," komentuje poslední události pro eXtra.cz analytik Jiří Vojáček.

Problém má Putin podle něj s Lukašenkem, jelikož běloruský vůdce svou zemi drží pevně a dobře ví, že pokud by se Rusům podvolil a poslal na Ukrajinu bojovat svoje lidi, tak to může velmi rychle znamenat jeho politický konec. "Jestli budou Rusové na Ukrajině dál ztrácet půdu pod nohama, vůbec bych nějaký ruský pokus o palácový převrat nevylučoval, Putin už jistě má někoho za Lukašenka připraveného. Na druhou stranu si nemyslím, že by se Rusové pokusili Bělorusko obsadit vojensky. Běloruská armáda není velká, ale mohla by se rychle dát na odpor a Rusové, bojující na Ukrajině, dohlížející na Náhorní Karabach, mající problémy na hranicích s Kazachstánem a Gruzií, nebudou mít dostatek jednotek, aby Bělorusy převálcovali," pokračuje Vojáček.

"Nadto je zde nikoli nedůležitý prvek vzájemnosti, mezi Rusy, Bělorusy a Ukrajinci jsou historické vazby asi jako mezi Čechy a Slováky, proto vysloveně válka mezi těmito národy je bratrovražedná a dá se očekávat, že se jí na některé straně velká část obyvatelstva a armády nebude chtít účastnit," dodává analytik.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy