Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Petr Fiala o cestě na Ukrajinu: Před maminkou a dětmi nebezpečnou misi tajil

Petr Fiala se v Kyjevě setkal s prezidentem Zelenským.
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
Tisková konference

Premiér Petr Fiala odcestoval spolu s představiteli Polska Mateuszem Morawieckim a Slovinska Janezem Janšou do ostřelovaného Kyjeva. Tam se setkali s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, kterému vyjádřili slova podpory. Nyní se všichni tři představitelé vrátili do svých domovů a Fiala o cestě na Ukrajinu promluvil na tiskové konferenci.

Premiér Petr Fiala se ve středu dopoledne vrátil zpět do Česka z ostřelovaného Kyjeva. Ihned po příjezdu se uskutečnila tisková konference, na níž se Fiala vyjádřil k cestě i situaci na Ukrajině.

Do Kyjeva, který je ostřelován ruskými vojáky, vyrazil Fiala společně s polským premiérem Mateuszem Morawieckim a slovinským předsedou vlády Janezem Janšou. V hlavním městě Ukrajiny se setkali s prezidentem Volodymyrem Zelenským, kterému vyjádřili slova podpory. Víme, že bojujete i za naše životy a naši svobodu. Nejste sami, naše země vám stojí po boku. Evropa vám stojí po boku,“ prohlásil v úterý večer po setkání se Zelenským Petr Fiala. Podle šéfa české vlády byl hlavním cílem návštěvy vzkaz, že Ukrajina není sama.

Musíme Ukrajince podpořit

Na středeční tiskové konferenci Fiala blíže popsal setkání se Zelenským i cestu. „Měl jsem možnost situaci na Ukrajině vidět na vlastní oči a vidět, s čím se místní vyrovnávají. To si zaslouží náš obdiv a úctu. Chci poděkovat všem, kteří mě na cestě doprovázeli,“ řekl.

Zopakoval také to, co řekl v Kyjevě. „Všichni jsme si vědomi toho, že Ukrajinci bojují za své životy, nezávislost i svobodu, ale musíme si uvědomit, že bojují také za nás, za naši nezávislost a svobodu. Musíme je v boji podpořit,“ dodal Fiala. „Proto jsme tam jeli osobně, abychom jim dali najevo, že nejsou sami. Jsem v pravidelném telefonním kontaktu se Zelenským, ale osobní setkání a diskuze s ním, to je něco jiného a jsem vděčný, že to proběhlo,“ doplnil premiér.

Cesta měla více důvodů

„Byl jsem až překvapen, nejen statečností Ukrajinců, ale také samotného vedení, jejich racionalitou, strategickým uvažováním a způsobem, jakým on a premiér vedou Ukrajinu. Je to něco, co musí být velmi obtížné v podmínkách, v nichž žijí,“ řekl Petr Fiala a dodal, že je na Kyjevě vidět, že je to město ve válce. Vyprázdněné a pusté. Řekl také, že měl značnou část pobytu na sobě neprůstřelnou vestu.

Cesta měla nejen symbolický význam, ale i konkrétní dopady. Shrnul jsem to do čtyř základních okruhů: otázka sankcí, humanitární pomoc, vojenská pomoc a možnost dalších diplomatických kroků. Ukrajina v těchto dnech potřebuje především dodávky zbraní. Bojují statečně, chytře a strategicky, ale proti převaze mají šanci jedině, když jim všechny země dodají dostatek vojenské techniky. Je potřeba, aby se to dělalo silněji a připojilo se co nejvíce zemí,“ uvedl dále premiér s tím, že z vlastní rodiny o cestě řekl jen své manželce Janě. Před svojí maminkou a dětmi nebezpečnou misi tajil, aby neměly obavy.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy