Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Oslavy ruských hrdlořezů: Allahu akbar hulákali u zničeného Mariupolu

Čečenské speciální jednotky míří na Ukrajinu s úkolem zadržení konkrétních ukrajinských úředníků.
Zdroj: profimedia
Válka na Ukrajině

Do boje o Mariupol zasáhli už i nechvalně proslulí vojáci čečenského vůdce Ramzana Kadyrova. Ti se svými válečnými "úspěchy" chlubí na sociálních sítích, kde nyní zveřejnili i video oslavy dobytí jedné z místních oceláren. Vojáci několikrát vykřikli Alláhu akbar.

Rusové s Ukrajinci svádějí v posledních dnech tvrdé boje o strategicky důležitý přístav Mariupol. Město už téměř lehlo popelem, přesto se obránci nevzdávají. Ruské armádě přispěchaly na pomoc zkušené jednotky Ramzana Kadyrova. Čečenští hrdlořezové, jak se vojákům přezdívá, už zasahovali například v Sýrii nebo Gruzii a jsou podezřelí ze spáchání řady válečných zločinů.

Svůj postup také často natáčejí na videa a publikují je na sociální síti Telegram. Tam také nedávno přidali záběry z dobytí mariupolské ocelárny. Čečenci svůj počin oslavují výkřiky Alláhu akbar, tedy Bůh je veliký. Na videu, které se šíří Twitterem, to zazní hned několikrát.

Výkřiky Alláhu akbar mohou působit mezi ruskou armádou zvláštně, většina Čečenců ale vyznává sunnitskou formu islámu. Nejde tudíž o nic neobvyklého. V Čečně žije i část lidí, jejichž náboženství je pravoslaví, jsou ale v menšině.

Válečný zločinec

Kadyrov vládne Čečensku tvrdou rukou už od roku 2007. Platí za prodlouženou ruku ruského prezidenta Vladimira Putina. V první čečenské válce přitom podle Wikipedie ještě bojoval po boku svého otce Achmata Kadyrova proti ruské armádě, počátkem roku 1999 ve druhé čečenské válce pak společně přešli na opačnou stranu do služeb Ruska.

V prezidentské funkci prakticky neomezeně kontroluje veškerou moc a veřejný život v Čečensku - parlament, soudnictví i sdělovací prostředky, což je doprovázeno všudypřítomným utvrzováním kultu osobnosti Ramzana Kadyrova a jeho rodiny.

Mučení homosexuálů

Prezident je mimo jiné opakovaně obviňován z porušování lidských práv, a to především za své brutální chování k homosexuálům a bisexuálům, jak v roce 2019 uvedla organizace Human right watch. Policisté pod vedením šílence z Čečny je bijí, mučí elektrickým proudem, znásilňují a vyzývají jejich rodiny k „vraždám ze cti“, které je mají „očistit“ od ostudy a opovržení.

Kadyrov měl mít ve svém domě ve vesnici Centaroj dokonce mučírnu určenou pro odpůrce svého otce. Sám také podle svých oponentů podněcoval k vraždám, účastnil se přestřelek a rvaček. Podle zavražděné novinářky Anny Politkovské bylo hlavním zdrojem příjmů Ramzana Kadyrova výkupné z únosů lidí.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy