Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Oblaka kouře nedaleko turistických letovisek: Svědci hlásí 12 mohutných výbuchů na Krymu

Kouř z výbuchu byl viditelný z pláží.
Zdroj: Twitter JimmySecUK ·
+ Další fotografie
válka na ukrajině

Očití svědci zaznamenali hlasité exploze na západním pobřeží okupovaného Krymu. Podle ruského listu Kommersant se cílem útoků měla stát vojenská letiště a muniční sklady. Celkem mělo dojít k až dvanácti výbuchům na místě, které je stovky kilometrů od míst bojů.

„Na Krymu napadli vojenské letiště a muniční sklady u letovisek Saky a Novofedorivka,“ napsal ruský list Kommersant s odvoláním na nejmenovaný zdroj z místních úřadů. „U letiště zahřměly výbuchy, první zazněl asi před půldruhou hodinou. Celkem jich bylo asi deset,“ popsal události na místě.

Tři místní svědci řekli agentuře Reuters, že slyšeli hlasité výbuchy a viděli černý dým stoupající ze směru od ruské vojenské letecké základny v Novofedorivce na anektovaném poloostrově Krym. Místo je stovky kilometrů vzdálené od míst bojů v rámci ruské invaze na Ukrajinu.

Oblaka kouře a prachu nedaleko turistických letovisek

Videa zachycená na místě činu mezitím kolují po sociálních sítích. Některá z nich byla natočena z nedalekých turistických pláží a ukazovala oblak kouře. Pravost videí však není možné ověřit.

Podle Reuters bylo kolem 15:30 místního času v průběhu minuty slyšet nejméně 12 explozí různé intenzity. Tři byly podle svědků obzvlášť hlasité, spouštěly jiskry a kouř.

Asi o 30 minut později zazněl další výbuch, který svědci označili za nejhlasitější ze všech a spustil dva oblaky kouře a prachu. V nedalekém městě Saky se rozezněly sirény.

Ruský guvernér Krymu Sergej Aksjonov v příspěvku na svém kanálu Telegram uvedl, že se do oblasti vydal a že „okolnosti se objasňují“. Poradce Aksjonova Oleg Krjučkov potvrdil, že k výbuchům došlo, ale odmítl komentovat možnou příčinu. Nasazeny byly záchranné složky.

Místní hlásili zácpy na silnicích vedoucích pryč od pobřeží. Rusko v roce 2014 anektovalo celý poloostrov Krym od Ukrajiny, což většina světových zemí neuznala. Krym byl zatím ušetřen intenzivního bombardování a dělostřeleckých bojů, které probíhaly v jiných oblastech východní a jižní Ukrajiny.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin

Související články

Další články

Nejnovější kauzy