Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Oktagon 54 válka na Ukrajině Survivor 2024

Novinářka Alina z bombardovaného Kyjeva: Když slyším výbuchy, schovávám se v koupelně

Válka na Ukrajině: Když slyším výbuchy, schovávám se v koupelně, říká novinářka z Kyjeva
Zdroj: Se souhlasem Aliny Polyakove/Profimedia/Koláž eXtra,cz
+ Další 3 fotografie
válka na ukrajině

S novinářkou Alinou Polyakovou redakce eXtra.cz přinesla rozhovor v březnu. Hned první den války odešla z Kyjeva na bezpečnější místo, kde se skrývala. Nyní je zpět v hlavním ukrajinském městě, kde pokračuje ve své práci i přes neutuchající dopady ruských raket. Ty mají za následek přerušení dodávek vody i tepla. "Jestliže jsem na začátku při prvním zvuku sirény utíkala do krytu, nyní se schovám maximálně v koupelně a vytvářím iluzi bezpečí, když slyším vzdálené zvuky výbuchů," popsala naší redakci současné nelehké podmínky ve své zemi.

Raketové útoky Ruska se v posledních týdnech soustředí na ukrajinskou infrastrukturu, čímž způsobují odstřižení milionů lidí od dodávek tepla, elektřiny i vody. Novinářka Alina Polyakova, která pracuje pro deník Ukrainska pravda, se i v těchto podmínkách snaží přinášet čtenářům informace z těžce zkoušené země. O situaci na místě napsala text v angličtině s názvem V temnotě.

V březnu s ní redakce eXtra.cz přinesla rozhovor v době, kdy se schovávala na bezpečném místě. Nyní se vrátila do hlavního města, kde však stále není bezpečno. Kromě dopadajících raket se musí vypořádat s výpadky internetu a elektřiny.

Pracovat z domova je nyní nemožné

Kolik hodin denně máte elektřinu?

To závisí na mnoha faktorech: vaší čtvrti, vašem domě nebo jak je to dlouho, co byl poslední raketový útok. Hned po raketových útocích na kritickou infrastrukturu jsme měli elektřinu jen několik hodin denně. Nyní máme výpadky elektřiny na 4 -10 hodin, takže dalších 14 - 20 hodin máme elektřinu.

Předtím jsme měli časté výpadky elektřiny, teď už tolik ne, takže je to velmi náhodné. Koupila jsem si například chytrý plug-in, takže si můžu na telefonu zkontrolovat, jestli je doma elektřina.

Máte doma teplou vodu?

Teď ano. Ale hned po předchozím raketovém útoku nebyla déle než den. Bylo to docela těžké, protože jsem neměla zásoby vody. Fronty k přistaveným pumpám byly obrovské.

Pracujete doma, nebo stále chodíte do kanceláře?

Pracovala jsem doma, ale teď je to téměř nemožné kvůli výpadkům elektřiny. V kanceláři mám generátor a Starlink, takže i během výpadků můžeme pokračovat ve sdílení zpráv. Kancelář je nyní pro práci vybavena lépe.

V koupelně si vytvářím iluzi bezpečí

Bojíte se bomb?

Ne, protože lidská bytost se dokáže přizpůsobit čemukoli. Už jsem se přizpůsobila náletům a případným útokům. Jestliže jsem na začátku při prvním zvuku sirény utíkala do krytu, nyní se schovám maximálně v koupelně a vytvářím iluzi bezpečí, když slyším vzdálené zvuky výbuchů. Protože je těžké žít neustále ve strachu. Je to typická reakce psychiky.

Jste optimistka ohledně budoucnosti? Myslíte si, že válka brzy skončí?

Nechceme jen konec války. Chceme vítězství. A zdá se, že to se zatím neblíží. Nejsme však připraveni vzdát se části našeho území. Proto pokračujeme v boji a budeme bojovat.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy