Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Dobrovolníci z Česka se zapojili do bitvy o Ukrajinu. Rusům vzdorují v Irpini

Český dobrovolník na Ukrajině.
Zdroj: Twitter Illia Ponomarenko
+ Dalších 5 fotografií
válka na ukrajině

Ukrajinský novinář Ilja Ponomarenko ze serveru Kyiv Independent v sobotu na Twitteru zveřejnil snímek, který podle něj zachycuje české dobrovolníky bojující na Ukrajině proti ruským silám. Podle Ponomarenka jsou na fotografii Češi s výzbrojí v Irpini u Kyjeva. Český premiér Petr Fiala a prezident Miloš Zeman začátkem března oznámili, že lidé, kteří z ČR odjedou bojovat na Ukrajinu, budou mít garantovanou beztrestnost.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj třetí den po zahájení ruské invaze koncem února vyzval cizince, aby se zapojili do obrany země v rámci mezinárodní legie. Za první dva týdny se do ní podle ukrajinského ministerstva obrany přihlásilo na 20 000 lidí, není ale jasné, kolik z nich na Ukrajinu dorazilo.

Čeští občané mají službu v cizí armádě zákonem zakázanou, a pokud do ní chtějí vstoupit, musí požádat prezidenta republiky o výjimku. Kvůli množství individuálních žádostí se ale nejvyšší ústavní činitelé dohodli, že zájemci o službu v řadách ukrajinské armády mohou počítat s beztrestností formou abolice. V prvních dnech po ruské invazi se na Pražský hrad obrátily stovky zájemců o službu na Ukrajině.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy