Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Válka na Ukrajině: Někteří věří úmyslnému útoku Ukrajiny na Polsko. Zelenskyj by se měl krotit, říká Šándor

Volodymyr Zelenskyj a Andor Šándor
Zdroj: koláž eXtra.cz/ profimedia.cz
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
NÁZOR

Bezpečnostní analytik Andor Šándor (65) se po pádu raket na polské území ošíval a vyhýbal se tomu, aby z akce hned obvinil Moskvu. Prý by z toho nic neměla. Zatím to vypadá, že měl pravdu, ukrajinský prezident ale trvá na tom, že Ukrajinci smrt dvou lidí nezpůsobili. Šándor nyní pro eXtra.cz tvrdí, že nemusí jít o záměrnou lež.

Andor Šándor: Volodomyr Zelenskyj se musí mírnit

V první reakci těsně po pádu raket jste, pane Šándore, dobře odhadl, že zdaleka nemusí jít o útok Rusů. Dluží podle vás Volodymyr Zelenskyj omluvu za to, že hned obvinil protistranu?

Už od začátku konfliktu jede v narativu, který má ukázat Rusa jako hlavního agresora, což nepochybně je, a snaží se udržet západní společenství v podpoře Ukrajiny, čemuž také rozumím. Jeho vyjádření bylo ale nešťastné v tom, že indikovalo, že Rus chce zaútočit ještě na Polsko a dál. A to považuji za závažné. Taková vyjádření by i od prezidenta Volodymyra Zelenského měla být uvážená. Nikdo kromě něj nechce, aby NATO sklouzlo do války. Jistá zdrženlivost by měla být na místě.

I přes prohlášení Polska a USA dál tvrdí, že nešlo o raketu vypálenou ze zbraní Ukrajiny. Co za tím může být?

Nějaký důvod k tomu nepochybně má. Může jich být víc. Nemůžeme pominout už tu zmíněnou snahu o zatáhnutí Aliance do války s Ruskem. Také může věřit údajům, které dostal od svých lidí, opírá se o velitele svého letectva. Ale není asi žádný velký problém podívat se na trajektorie různých systémů, pak je jasné, odkud to mohlo být vystřeleno.

Rusové si podle mého názoru uvědomují blízkost polských i slovenských hranic s Ukrajinou, a tak cíle volí tak, aby rakety nedopadly na území státu NATO. Napadnout Polsko by byl obrovský průšvih. Proto této možnosti nevěřím.

A další důvody?

Najdou se i tací, kteří v tom dokonce uvidí konspiraci, že to Ukrajinci udělali schválně. To si úplně nemyslím. Při tom, jak je nebe Ukrajiny sledované, by se to stejně zjistilo a důvěra a podpora, kterou Zelenskyj nyní má, by byla vážně ohrožena. Podle mě to nenavlékli.

A protože v tomto světě se nedá vyloučit naprosto nic, poslední varianta je, že to skutečně udělali Rusové, ale že si Západ uvědomil, že je lepší tvářit se, že to nebyli oni, protože by museli zareagovat podle požadavků Polska. Ale nemyslím si moc, že by šlo o pravděpodobnou variantu. Polsko by nemlčelo, z hlediska jejich historických zkušeností s Ruskem je v nich pochopitelná nenávist a nenechali by si to pro sebe.

Sám jste jistě nepočítal se zapojením Aliance do války, že? Kvůli takovým incidentům k tomu nedochází.

Asi by došlo k aktivaci článku 4 Washingtonské smlouvy a došlo by ke konzultaci zemí NATO. Ale to je daleko k tomu, že by se vyhlásila válka. A aniž bychom si dělali iluze o Rusech, záměrným útokem proti polskému území vstupovat do války s NATO nedává smysl. I kdyby se takto zbláznili, raketami za takové peníze by neútočili na traktor nebo sušičku obilí, ale napadli by třeba letiště v Řešově (polský Rzeszów, velké město s letištěm v oblasti nedaleko ukrajinského Lvova, pozn. red.). Takoví idioti ani oni nejsou.

Co ukrajinský prezident řekl?

Co k celé ostře sledované situaci řekla právě ukrajinská hlava státu? „Měl jsem hovor s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Vyjádřil jsem soustrast nad smrtí polských občanů v důsledku ruského raketového teroru. Vyměnili jsme si dostupné informace a objasňujeme všechna fakta. Ukrajina, Polsko, celá Evropa a svět musí být plně chráněny před teroristickým Ruskem,“ uvedl Zelenskyj na svém Twitteru.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy