Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Usvědčující záběry raketových útoků na ukrajinské civilisty: Rusové po nákupním středisku zasáhli i panelák

Rusové se hájili, že v nákupním centru vypukl požár poté, co bombardovali přilehlé muniční sklady. Záběry ale dokazují, že raketa dopadla přímo na obchoďák.
Zdroj: Twitter Nexta
+ Dalších 10 fotografií
Válka na Ukrajině

Ruská armáda opět předvedla, že válečné zločiny pro ni nejsou žádným problémem. V posledních dnech se uchýlila hned k několika ničivým útokům, jejichž cílem byly budovy s civilním obyvatelstvem. Nejprve bombardovali obchodní centrum v Kremenčeku, kde přišly o život minimálně dvě desítky lidí, pár dní poté pro změnu ostřelovali výškovou budovu v Mykolajivu. Jedná se přitom o civilní rezidenci, nikoli vojenský či strategický cíl. Rusové však vše popírají.

Raketový úder na ukrajinské město Kremenčuk, kde v pondělí nejméně jedna střela zasáhla obchodní centrum, se řadí k nejhorším zločinům, kterých se Rusko od začátku války na Ukrajině dopustilo. Počet obětí podle portálu Nexta a zástupce šéfa prezidentské kanceláře Kyryla Tymošenka přesáhl 20 lidí. Dalších šest desítek je podle něj zraněných a přes čtyři desítky se pohřešují. Obchodní středisko totiž bylo v době zásahu plné lidí.

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo v centru více než 1000 civilistů. Číslo však nelze ověřit. "Počet obětí si nelze ani představit," dodal v první reakci na ničivý útok. Útok, po kterém středisko pohltily plameny a oblaka kouře, později odsoudil jako "ohavný" teroristický čin. Zranění v důsledku útoku utrpěli i lidé, kteří se nacházeli v okolí budovy. Následky bombardování například ukazují záběry z přilehlého městského jezírka, u kterého si hrály děti. Ty zasáhla tlaková vlna a po okolí byly rozesety trosky a střepiny.

Rusko tvrdí, že šlo o požár

Ruské ministerstvo obrany všechno popřelo. Podle agentury TASS prohlásilo, že jeho vzdušné síly podnikly úder na hangáry s americkými a evropskými zbraněmi v Kremenčuku a detonace munice vedla k požáru v nedalekém nákupním centru. "Detonace uskladněné munice pro západní zbraně vyvolala požár v nefunkčním obchodním centru nacházejícím se poblíž podniku," cituje ministra obrany Igora Konašenkova TASS. Je to ale další ruská lež, kterou se okupanti hájí poté, co se dopustili válečného zločinu.

Tvrzení ruské strany totiž popírají zranění přeživší. Například třiačtyřicetiletá Ludmyla Mychajlecová v objektu nakupovala s manželem, když ji výbuch vymrštil do vzduchu. "Letěla jsem hlavou napřed a střepiny mi zasáhly tělo. Celé místo se hroutilo," citoval ženu deník New York Times. Že rozhodně nešlo o požár, dokazují i záběry, které zveřejnil Zelenskyj a následně je sdílel portál Nexta na Twitteru. Na videu je vidět, jak nákupní centrum přímo zasáhla ruská raketa.

V troskách zahynula šestiletá dívka

Ani ne o pár dní později Rusové zaútočili na další civilní cíl. Ve středu ráno se pod raketovým útokem ocitla výšková obytná budova v Mykolajivu.

Na místo okamžitě vyrazili záchranáři a zdravotníci, citoval portál Nexta starostu Oleksandra Senkevyče. Podle prvních zpráv byli zabiti dva civilisté, tři další místní obyvatelé byli zraněni. Útok dokumentuje video, které zachycuje následky ruského ostřelování.

Kromě toho začala na Twitteru kolovat fotka údajně šestileté mrtvé dívky, jejíž tělo mělo být nalezo v troskách. Zda jde opravdu o oběť z místa bombardování však zatím nelze potvrdit. O úmrtí dívky, která přišla o život, zatímco spala ve své posteli, ale informuje vícero zdrojů.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy