Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Mezi bojovníky na Ukrajině jsou i členové LGBT komunity. Na uniformě mají specifický symbol

Antonia pózuje s puškou oblepenou LGBT samolepkami.
Zdroj: Facebook Antonina Romanova
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
válka na ukrajině

Ukrajinští dobrovolníci Oleksandr Zhuhan a Antonina Romanova patří k tisícům dalších, kteří se zbraní v ruce brání svoji vlast. Oba dva se však přeci jen něčím odlišují. Jsou totiž příslušníky komunity LGBT. I z toho důvodu se podle agentury Reuters rozhodli na své uniformy přišít insignii jednorožce, která symbolizuje jejich postavení.


Členové ukrajinské LGBTQ komunity, kteří se přihlásili do armády, se rozhodli přišít obraz mytického jednorožce do svých uniforem těsně pod státní vlajkou. Tato praxe se datuje k počátku konfliktu v roce 2014, kdy Rusko napadlo a poté anektovalo Krymský poloostrov od Ukrajiny.

V armádě nejsou gayové

„Tehdy spousta lidí říkalo, že v armádě nejsou žádní gayové,“ uvedl pro agenturu Reuters herec, režisér a učitel dramatu Oleksandr Zhuhan, když se spolu s partnerkou Antoninou Romanovou oblékali do uniformy a mířili na frontu v rámci druhé tříměsíční bojové rotace.

LGBT (lesbická, gayová, bisexuální, transgender a queer komunita) si vybrala jako symbol jednorožce, protože je fantastické "neexistující stvoření, podobně jako LGBT pro Rusy". Zhuhan a Romanova, která se pomocí svých zájmen identifikuje jako nebinární osoba a po vysídlení v roce 2014 se přestěhovala do hlavního města z Krymu, se seznámili díky své divadelní práci.

Ani jeden nebyl vycvičen v používání zbraní, ale poté, co se na začátku války pár dní skrýval ve své koupelně, se rozhodl, že musí udělat víc. "Jen si pamatuji, že v určité chvíli bylo zřejmé, že máme jen tři možnosti: buď se schovat do protileteckého krytu, utéct, nebo se přidat k Územní obraně (dobrovolníci). Zvolili jsme třetí možnost," řekla Romanova.

Zhuhanovi a Romanové dává jejich povolání další pocit odpovědnosti. "Protože to, co Rusko dělá, není jen to, že nám seberou naše území a zabijí naše lidi. Chtějí zničit celou naši kulturu a my nemůžeme dovolit, aby se to stalo," řekl Zhuhan.

Se šikanou se nesetkali

Jejich první nasazení u Mykolajiva na jihu Ukrajiny změnilo jejich životy. Bojovali ve stejné jednotce a připadalo jim to děsivé. Zhuhan dostal zápal plic, ale jak říká, jejich spolubojovníci je přijali. "Nebyla tam žádná agrese, žádná šikana... Pro ostatní to bylo trochu neobvyklé. Ale postupem času mi lidé začali říkat Antonino, někteří dokonce používali moje zájmeno ona," řekla Romanova, která dokonce na svém Facebooku aktivně vybírala peníze na nové auto pro svoji jednotku.

Před dalším nasazením má Oleksandr jen jednu obavu: "Obávám se, že v případě, že mě během této války zabijí, nedovolí Antonině, aby mě pohřbila tak, jak chci být pohřben. Radši by mě nechali pohřbít za účasti kněze, který čte hloupé modlitby... Ale já jsem ateista a to nechci," dodává na závěr duhový bojovník.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy