Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Kolem vybuchují bomby, evakuovaná babička ale pořád vtipkuje: Video od ukrajinských vojáků obletělo svět

Rychle do bezpečí: Video ukrajinských vojáků ukazuje riskantní evakuaci babičky z fronty
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
VIDEO

Válka na Ukrajině je nevyzpytatelná v tom, že se fronta přesunuje v řádu několika málo minut. Tam, kde byla před chvilkou bezpečná zóna, může být za pár hodin frontová linie. Přesvědčila se o tom jedna z postarších obyvatelek z Donbasu, kterou museli evakuovat z jejího domu. Hrálo se doslova o vteřiny - dokazuje to video, které koluje po Twitteru.

Celé video, které sdílely oficiální twitterové účty Ukrajiny, začíná v momentě, kdy auto s vojenskými dobrovolníky přijíždí k domu jedné z babiček v donbaské oblasti. To, co vypadá jako běžný odvoz do bezpečí, se ale zvrhne v boj o život. Vojáci oznamují ženě, že musí svůj dům opustit - ruské jednotky jsou pravděpodobně jen kousek od něj. Není čas vzít vůbec nic. Babička si bere kabát, domácí zvířata i všechny věci musí zůstat na místě. Když vojáci nastupují s ženou do auta, ozve se zvuk typický pro přilétající střely. "Rychle, nastupujte, Grady, Grady," křičí voják jméno obávaného ruského raketového systému BM-21 Grad.

Když ujíždějí do bezpečí, naskytne se jim scéna jako z akčního filmu. Teréňák (všimněte si, že má pravostranné řízení, zřejmě dar z Británie) ujíždí mezi poli, na které neustále dopadají střely a jsou vidět výbuchy. "Šlápni na to, Jariku," křičí vojáci na řidiče, který jede na hranici možností auta i silnice. Nevíme, co se stalo poté, ale po střihu autu vystřelují airbagy, zřejmě se stala nehoda. "Auto je v háji, přesuňme se do jiného," křičí voják a skupinka i s babičkou se dává do běhu.

Dramatický útěk

Vojáci pomáhají, jak mohou, babička utíká, jak nejrychleji to jde. Po neuvěřitelně dramatickém přeběhu, kdy všude kolem vybuchují rakety, konečně dobíhají k dalšímu autu. "Vím, že vás to bolí, ale vše zkontrolujeme, až budeme v bezpečí," říkají vojáci ženě. Ta se ale vůbec nezlobí, nestěžuje si, jen vojákům děkuje.

Když jsou všichni v bezpečí, vojáci, kterým je odhadem lehce přes pětadvacet let, si oddychnou - je to vidět i na jejich obličejích. Dojatá babička jednomu z nich předává papírek s modlitbou pro štěstí a vojáci ženě jménem Halka říkají, že na její záchranu hned tak nezapomenou. V dalších záběrech už ženu vidíme na kontrole u lékaře.

Válka mezi Ruskem a Ukrajinou vstoupila do desátého měsíce. Od února, kdy ruský prezident Vladimir Putin zahájil na Ukrajině takzvanou „zvláštní vojenskou operaci“, ruské jednotky údajně zabily 6655 ukrajinských civilistů včetně 6236 dospělých a 419 dětí, jak uvádí web ibtimes.com.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy