Kameraman Němeček přežil pád rakety na Ukrajině: Zkoušel jsem, jestli mám ruce a nohy, říká
„Byla úplná tma. Myslel jsem, že jsem mrtvý.“ Těmito slovy popisuje kameraman České televize situaci, kdy během jeho pobytu na Ukrajině dopadla raketa na budovu, kde zrovna spal. V pořadu Background také uvedl, že realita na místě je ještě mnohem horší, než jak ji lidé vidí v reportážích.
Celkem čtyřikrát už byl kameraman Pavel Němeček na válkou zmítané Ukrajině. Za tu dobu prožil mnoho nebezpečných situací. „Byla úplná tma. Myslel jsem, že jsem mrtvý,“ vzpomínal v pořadu Background České televize na to, kdy ho ve spánku málem zabila raketa, která zasáhla dům, kde spolu s redaktorem pobývali.
Realita je ještě horší
Ta nakonec dopadla asi dva metry od něj. „Zkoušel jsem, jestli mám ruce a nohy,“ vzpomínal. Ne všechny okamžiky se mu však povedlo na kameru zachytit. Nemohl totiž odhalit strategické pozice ukrajinské armády. Zároveň ne všechny pocity jsou podle něj přenositelné. „Realita je ještě horší,“ uvedl.
„Nejhorší situace, co jsem viděl, byla při natáčení v Záporoží. Raketa dopadla na kolonu, která mířila na území okupované Ruskem. Všude byli mrtví, vedle aut, za volantem. Všude bylo neuvěřitelné množství krve,“ popsal hrůznou podívanou Němeček. Když to viděl, tak podle svých slov chvíli pouze stál a nemohl nic dělat. Následně se však opět pustil do práce.
Při ní se musí řídit určitými pravidly. „Musíte uvažovat profesionálně, jak zachytit situaci, aby bylo možné ji odvysílat,“ vysvětlil s tím, že napříkald nesmí ohrozit ukrajinské cíle. „Musím znát situaci a přemýšlet nad tím, co a kdy můžeme odvysílat, protože tím materiálem můžete i někoho zabít.“
A co si s sebou Němeček do válečné zóny bral? „Baterie, powerbanky, také dvě kamery a dron. Ten za měsíc můžete použít dvakrát třikrát, pak už je to riziko. A samozřejmě mobilní telefon, když potřebuju být nenápadný. Kamera je skvělá, ale mnohdy vypadá, jako když držíte zbraň,“ popsal s tím, že pravidlem je i oblečení, ve kterém splyne s prostředím, nebo maskovací síť na auto.
Prasklé potrubí v Čechách mi přišlo směšné
Po návratu do Čech mu naše problémy připadají malicherné. „Po druhém návratu z Ukrajiny jsem byl vyslán točit prasklé potrubí. Přišlo mi to směšné, protože člověk se vrátí z války, kde padají rakety na domy, umírají lidi. Tady máte prasklé potrubí v Praze 10 a lidé to vnímají jako tragédii,“ vzpomínal Němeček.
„Vidíte sídliště na Chodově a říkáte si: To je všechno stejné. Vadí vám pak i jakákoliv rána,“ popsal s tím, že si po návratu zvyká čtrnáct dní. „Válka na Ukrajině je to nejsurovější, co jsem kdy zažil, ať už to byl Libanon, nebo Náhorní Karabach, kde jsem byl také na frontové linii,“ dodal kameraman.
Válka na Ukrajině stála život už desítek novinářů. Mezi nimi byli například kameraman americké televize Fox News a místní spolupracovnice této stanice, kteří patří mezi ty, kteří už se domů nevrátili. Nedlouho před zabitím této dvojice byl smrtelně zraněn americký filmař Brent Renaud. Rodině zabitého Renauda poslal soustrastný dopis i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který jej sdílel i na svém Twitteru.