Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Kadyrov má být u Kyjeva! Vysmívá se ukrajinským tajným službám

Čečenský prezident se považuje za pěšáka Vladimira Putina.
Zdroj: profimedia
+ Další fotografie
Válka na Ukrajině

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov (45) má být na Ukrajině. Na Twitteru se šíří video, na kterém se svými vojáky studuje mapu a říká, že se nachází na letišti Hostomel poblíž Kyjeva. Novinky také informovaly, že se Kadyrov na svém Telegramu směje ukrajinské tajné službě SBU a vyhrožuje jí.

Na Twitteru momentálně koluje video, na němž je vůdce Čečenska Ramzan Kadyrov, jak společně se svými vojáky studuje mapu. Kromě toho říká, že se nachází u letiště Hostomel blízko Kyjeva. Obávaný bojovník Kadyrov má pověst hrdlořeza a je považován za pravou ruku ruského prezidenta Vladimira Putina.

Na svém Telegramu se podle serveru Novinky měl Kadyrov vysmívat ukrajinské tajné službě. „Vaše rozvědka SBU neumí vůbec pracovat. Zřejmě vás zahraniční instruktoři a vojenští poradci učili podle zastaralé metodiky. Můžete si na okamžik odpočinout, už nás nemusíte hledat, sami si vás najdeme,“ nechal se slyšet Kadyrov.

„Už vám nezbývá moc času, lepší je se vzdát a postavit se k nám do řady, jak jsem už několikrát navrhl, než nastane váš konec. Nabídka stále platí, ale už ne na dlouho,“ vyhrožoval ukrajinské tajné službě.

Na Ukrajině jsou speciální jednotky

Zatím není stoprocentně ověřené, že se Kadyrov skutečně nachází na Ukrajině. Celá věc se podle poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Olexije Arsenoviče prověřuje. Ten zmínil, že den před údajnou návštěvou měl být Kadyrov viděn v Grozném (hl. město Čečenské autonomní republiky, pozn. red.)

Už dříve se objevily informace, že se v Čečensku připravují speciální jednotky, které míří na Ukrajinu s cílem zadržet konkrétní ukrajinské úředníky. Video z přípravy čečenských jednotek se objevilo též na instagramovém účtu New TR News Agency. Jejich úkolem tak nejspíš bude zadržet politické špičky Ukrajiny.

Kdo je Ramzan Kadyrov?

Kadyrov vládne Čečensku tvrdou rukou už od roku 2007. Je považován za prodlouženou ruku ruského prezidenta Vladimira Putina. V první čečenské válce přitom podle Wikipedie ještě bojoval po boku svého otce Achmata Kadyrova proti ruské armádě, počátkem roku 1999 ve druhé čečenské válce pak společně přešli na druhou stranu do služeb Ruska.

V prezidentské funkci prakticky neomezeně kontroluje veškerou moc a veřejný život v Čečensku - parlament, soudnictví i sdělovací prostředky, což je doprovázeno všudypřítomným utvrzováním kultu osobnosti Ramzana Kadyrova a jeho rodiny.

Prezident je mimo jiné opakovaně obviňován z porušování lidských práv, a to především za jeho brutální chování k homosexuálům a bisexuálům, jak v roce 2019 uvedla organizace Human right watch. Policisté pod vedením šílence z Čečny je bijí, mučí elektrickým proudem, znásilňují a vyzývají jejich rodiny k „vraždám ze cti“, které je mají „očistit“ od ostudy a opovržení.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy