Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Válka na Ukrajině: K Rusku budou připojeny čtyři ukrajinské oblasti: Plánované ohlášení anexe je naprosto nepřijatelné, zuří Lipavský

Nový ministr zahraničí Jan Lipavský.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
válka na Ukrajině

Český ministr zahraničí Jan Lipavský považuje plánované ruské ohlášení anexe dalších ukrajinských území za naprosto nepřijatelné. Celý proces byl zfalšovaný, bez jakékoli legitimity, řekl dnes novinářům při návštěvě Kosova.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov dnes potvrdil, že při páteční ceremonii v Kremlu budou k Rusku připojeny čtyři ukrajinské oblasti, kde se v uplynulých dnech konala hlasování o jejich připojení k Rusku. Kyjev a západní země tato referenda neuznávají a nehodlají uznat ani anexi okupovaných ukrajinských území. Podle agentury Reuters se Putin chytá oficiálně anektovat přibližně 15 procent celkové rozlohy Ukrajiny.

"Je to naprosto nepřijatelné. Odmítáme takovou jednostrannou anexi, která proběhla na základě zcela zfalšovaného procesu, bez jakékoli legitimity. Podle mě ani nemá smysl mluvit o pseudoreferendech, protože to byla opravdu divadelní hra," uvedl ministr Lipavský.

"Nadále se jedná o území Ukrajiny. Ukrajina má právo spravovat toto území," poznamenal šéf české diplomacie a vyzval Ruskou federaci, aby ukončila veškeré válečné aktivity a stáhla se z Ukrajiny. Podle Lipavského je třeba postupovat jednotně na evropské úrovni a přijmout další balík protiruských sankcí. "V tuto chvíli se domlouvá, jeho obsah nicméně ještě není úplně dotažen do konce," dodal ministr.

Anektovaný Krym

Rusko již na jaře 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo povstání separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny, kde vznikly Doněcká a Luhanská lidová republika (DNR a LNR). Ty Moskva oficiálně uznala až letos v únoru v předvečer zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

V Moskvě se nyní nacházejí představitelé DNR a LNR a okupovaných částí Chersonské a Záporožské oblasti, aby podle vlastního vyjádření dokončili připojení těchto Moskvou okupovaných či ovládaných území k Rusku.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy