Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

eXtra vyvrací fake news: Lži z Kremlu se rozpadají jako domeček z karet. Internet vyvrací ruskou propagandu o masakru v Buči

Masakr v Buče: Internet vyvrací lži z Kremlu
Zdroj: extra.cz / Profimedia.cz
+ Dalších 20 fotografií

Webový portál Bellingcat, který sdružuje datové novináře zabývající se právě probíhajícími světovými konflikty, prokázal, že ruská strana ve svém prohlášení, kdy masakr v Buči sváděla na ukrajinskou propagandu, opět nemluvila pravdu a její teorie nezávislí žurnalisté vyvracejí krok po kroku. Smutnou ironií je, že ti, kteří podobné informace šíří, se často sami ze lží usvědčují.

Obrázky z momentu, kdy se ukrajinské armádě podařilo dobýt zpět město Buča ležící asi 35 kilometrů severozápadně od Kyjeva, se vryjí do historie tím nejčernějším písmem. To, co totiž ve zdemolovaném městě objevili, je jeden z největších masakrů v moderních dějinách. Stovky mrtvých civilistů v masových hrobech i mimo ně, spoutaná mrtvá těla se známkami mučení, to samé u dětí. Ruská propaganda okamžitě vyrukovala s tím, že jejich vojáci to rozhodně na svědomí nemají. Od otřesných činů se okamžitě distancoval celý svět a okamžitě se nabídlo srovnání se srbskou Srebrenicí.

„Poslední týden chodili kolem rezidenční oblasti už od samého rána a stříleli na každého, koho uviděli. Každý den jsme museli někoho pohřbít. Můj kamarád, který nic neudělal, byl jen tak postřelen do boku a bylo mu řečeno: ‚To abys domů nespěchal.’ Serhij byl zabit střelou do hlavy, ten druhý byl mučen. Řezali ho do tváře a pak ho střelili do srdce," vypovídal pro ukrajinský web Vot-tak jeden ze svědků masakrů.

Analytický server Bellingcat si vzal do parády vyjádření ruského ministerstva zahraničí, kterými se snažilo hodit vinu za vraždění civilistů na ukrajinskou armádu. "Třetího dubna ruské ministerstvo zahraničí uveřejnilo vyjádřením, že fotky z Buče jsou hoax, nahraná produkce a provokace kyjevského režimu pro západní média" a následně na sociální síti Telegram uvedli s titulkem FAKTA, že ani jediný lokální obyvatel neutrpěl žádné zranění, a líčí, jak jim ruští vojáci naopak dávají humanitární pomoc. Nutno říci, že to bylo několik hodin předtím, kdy snímky společnosti Maxar Technologies dokázaly přesný opak.

Školácká lež

Ruská média také tvrdí, že ukrajinská vojska se dostala do města už 1. dubna, první videa se ale objevila až třetího. Rusko to zdůvodňuje tím, že bylo videa třeba "nahrát". Je to ale lež, první videa se prokazatelně na sociálních sítích objevila prvního dubna. Ruská strana se poté pokusila namítat tím, že videa vykazují známky falšování, odmítli ale dodat potřebné důkazy. Sám o tom mluví i starosta města prvního dubna na Telegramu. Ukazuje se tak, že ruské informace se nezakládají na pravdě. Lépe řečeno jde spíš o školáckou lež, na jejíž prověření stačí průměrně schopný člověk s připojením k internetu.

Další argument, který se na sociálních sítích objevil, už si nezadá s těmi nejšílenějšími konspiračními teoriemi. Říká, že jeden z "mrtvých" na videu vstává, protože si myslí, že už není v záběru. Důkaz, že s videem není manipulováno, předvedli na Twitteru další aktivisté.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy