Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

eXtra.cz vyvrací fake news: Obchoduje Ukrajina s dětmi? Jediný, kdo nejmenším ubližuje, je ruský agresor

Válka na Ukrajině: Obchod s dětmi pod rouškou invaze je dezinformace
Zdroj: Profimedia/koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
Válka na Ukrajině

Prakticky od začátku války na Ukrajině se šíří fake news, že napadená země obchoduje s dětmi. Dezinformátoři, mezi které například patří i hvězdička z různých reality show Eva Feuereislová, na svém Instagramu tvrdí, že se tak děje pod pláštěm války. Ve skutečnosti je to ale právě agrese Kremlu, kvůli které ukrajinské děti trpí. Ode dne, kdy dopadly první bomby na Ukrajinu, zemřelo podle OSN nejméně 207 ratolestí, skutečný počet ale nejspíš bude mnohem větší. Vláda okupované země navíc potvrdila několik případů, kdy ruští vojáci znásilnili děti. Redakce eXtra.cz ve svém seriálu článků vyvrací další z ruských hoaxů.

Ukrajina pod pláštěm války nelegálně obchoduje s dětmi, které prodává do otroctví, tvrdí řada dezinformátorů. Mezi ně patří i účastnice reality show VyVolení Eva Feuereislová, která podobná tvrzení opakovaně sdílela ve stories na svém Instagramu. Jedná se přitom o hojně šířený hoax, který má základy v náhradním mateřství.

To funguje tak, že si rodiče z Ukrajiny či z jiných zemí zaplatí, aby jim miminko odnosila náhradní matka. K tomuto kroku často sahají lidé, kteří nemohou mít vlastního potomka. Nejde však o ilegální obchod s dětmi a už vůbec neputují do otroctví. Jakmile se miminko dostane do rukou rodičům, je rodina pod přísným dohledem kliniky, která tyto služby zprostředkovává. Podobná služba mimochodem funguje i v Česku, žena, která přivede dítě na svět, má však formálně nárok pouze na kompenzaci ušlé mzdy, vyšetření či další činnosti spojené s mateřstvím.

Děti trpí kvůli válce

Miminka, která skončí v nových rodinách, tak jsou v bezpečí. To se ale nedá říct o velké části ukrajinských dětí, které trpí během ruské agrese. V těžce zkoušených oblastech, jako například v Mariupolu nebo v Charkově, se i s rodiči skrývají v krytech, často bez vody či jídla. Prakticky každý den jim hrozí smrtelné nebezpečí, což dokládá třeba případ malé holčičky, která přišla během útoků o ruku. Její příběh sdílela manželka ukrajinského prezidenta Olena Zelenská na svém Instagramu.

O hrůzách války svědčí i případ čtyřletého Saši, který zemřel poté, co se pokoušel se svou babičkou utéci před okupanty. Informovala o tom jeho maminka prostřednictvím Instagramu. Že Rusům nevadí zabíjet nejmenší Ukrajince, dokazuje nedávné bombardování vlakového nádraží v Kramatorsku. Rakety dopadly na místo v momentě, kdy se stovky lidí tísnily na nástupištích a čekaly na vlak, který by je odvezl na západ. Na jedné z bomb byl ruský nápis „Za dětěj” (za děti). Ten den v Kramatorsku podle agentury Reuters přišlo o život pět malých Ukrajinců.

Z Ukrajiny přichází i zprávy o brutálních případech znásilnění, kterých se ruští vojáci dopouští nejen na ženách, ale i dětech. Ze zneužití ročního nemluvněte se sám usvědčil ruský voják Alexej Byčkov, který vše natočil na video, jež umístil na sociální sítě. Informoval o tom na Twitteru zpravodajský profil NEXTA, který také uvedl, že Byčkova už za jeho odporný čin v Rusku zatkli.

Na děti cílí gangy

Není tak divu, že ukrajinské matky i s dětmi prchají z válkou postižené země. Podle dat ministerstva vnitra tvoří ženy a děti 84 procent příchozích. Mezi dětmi jsou nejpočetnější dívky a chlapci ve věku od šesti do čtrnácti let, tedy žáci základních škol. Dostalo se sem ale také více než 13 tisíc dětí do dvou let věku. Z Ukrajiny celkově před ruskou invazí uprchlo téměř 5 milionů lidí, přičemž ženy a děti podle OSN tvoří až 90 procent z tohoto počtu.

Ty jsou však podle Interpolu, který citovala ČTK, v hledáčku zločineckých skupin a obchodníků s lidmi. Gangy považují uprchlíky za ideální oběti - ženy chtějí využít jako sexuální pracovnice a děti k žebrání. Děti by se také mohly stát oběťmi nelegálních adopcí, varuje Europol. Obzvláště ohroženou skupinou jsou nezletilí, kteří často prchají bez doprovodu rodičů.

Agentura varovala jmenovitě před zločinci, kteří se vydávají za vstřícné občany a nabízejí bezplatné ubytování, dopravu nebo možnost zaměstnání. Zločinci také vyhledávají potenciální oběti prostřednictvím platforem pro uprchlíky na sociálních sítích. Zprávy, že Ukrajina prodává děti do otroctví, je tak dezinformace. Do otroctví se totiž děti mohou spíš dostat kvůli ruské agresi, která je vyhnala z rodné země.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy