Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

eXtra.cz vyvrací fake news: Kradou nám bohatí Ukrajinci dávky? Těžce zkoušená země je jednou z nejchudších v Evropě

Válka na Ukrajině: Dezinformace o bohatých Ukrajincích je založena na závisti
Zdroj: Jiří Masojídek/eXtra.cz
+ Dalších 13 fotografií
Dezinformace

"Ukrajinci se přiživují na českých dávkách, přitom jsou bohatí a jezdí v drahých autech." Nějak tak zní jeden z nejšířenějších hoaxů spojených s válkou na Ukrajině. Ať už za ním stojí závist, averze k migrantům či nedostatek informací, neprávem očerňuje lidi, kteří prchají před ruskou agresí. Často přitom s sebou nemají nic jiného než jeden kufr. Stejně tak jsou na tom ti, kteří překračují hranice autem, v němž mnohdy sedí až pět lidí, kteří jsou rádi, že utekli před hrůzami války. Redakce eXtra.cz vyvrací další z hojně šířených fake news. 

Od začátku ruské invaze uprchlo z Ukrajiny více než pět milionů lidí z celkových 40. Lidé mnohdy stihli pobrat jen to nejdůležitější a vydali se na dlouhou cestu, ať už do Polska, Slovenska nebo třeba Česka. Většina zemí ukázala velkou vlnu solidarity, a to jak ze strany obyvatel, tak i vlád, které válečným uprchlíkům nabízejí příspěvky. Pravě to však některým lidem leží v žaludku natolik, že šíří fake news o tom, jak jsou Ukrajinci bohatí a na dávkách se jen přiživují.

Pravděpodobně nejjednodušší způsob, jak se o nepravdivosti této poplašné zprávy přesvědčit, je vydat se ke slovensko-ukrajinským hranicím. Tam byli i reportéři eXtra.cz, kteří se na vlastní oči přesvědčili, že lidé skutečně prchají jen s tím nejnutnějším. Často byly k vidění výjevy, kdy žena s malým dítětem přešla hranice jen s jedním kufrem. Mnohdy nevěděli, kam půjdou a co budou dělat. Všechno je ale lepší, než čekat na bombardování. A tento obraz se u hranic doposud nezměnil.

Ukrajinci jezdí v luxusních autech

Často je slyšet názor, že Ukrajinci na tom nejsou tak špatně, když hranice překračují v drahých autech. Jenže skutečná cena mnohých aut je na Ukrajině výrazně nižší. Může za to fakt, že jde často o modely vyráběné pro americký trh, jejichž cla byla pro Ukrajinu výrazně příznivější. Odlišná je i výbava vozů. Ano, ze země prchají i bohatší obyvatelé. Ti však existují ve všech zemích světa a nikdo z nich nechce skončit vydán na milost a nemilost agresorské armádě, která například v Buče postřílela stovky civilistů.

"Je třeba zdůraznit, že jenom na pražské hlavní nádraží dorazilo k 6. dubnu 100 tisíc lidí. Tedy třetina všech uprchlíků v Česku. Jejich "dopravní prostředky" vidět nejsou - přicestovali namačkaní v kupé," uvedla pro eXtra.cz hlavní analytička projektu České zájmy v EU Helena Truchlá.

S podobnými hoaxy se potýká i slovenská policie, která reagovala na příspěvek jednoho z uživatelů. Ten na Facebooku sdílel fotku ukrajinského auta. Někdo s kufrem v ruce, někdo s kufrem na střeše luxusního auta. Podle policie stojí za příspěvkem závist a má vyvolat nenávist vůči uprchlíkům.

Podle policistů jde o největší absurditu dezinformátorů, kterou v historii Slovenska vyplodili. Zároveň ji strážníci hodnotí jako obrovskou hanbu pro celý národ. "Někdo uteče před válkou, ztratí svůj domov, zaměstnání, předešlý život, sedne si do mimochodem úplně dostupného Opel Mokka, zabalí si jen nejnutnější věci, které se do auta vejdou, a nějaký Slovák ho bude fotit jako důkaz čeho?" ptají se slovenští policisté na Facebooku.

Jedna z nejchudších zemí Evropy

O údajném bohatství Ukrajinců pak svědčí srovnání zemí podle HDP v paritě kupní síly na obyvatele. Jak ukazují data Světové banky, Ukrajina je jednou z nejchudších zemí Evropy, a to navzdory svému hospodářskému potenciálu. Jen Moldavsko a Estonsko jsou na tom hůř. Může za to série událostí začínající rozpadem SSSR, kdy Ukrajinu výrazně zasáhla hyperinflace. Ta se v roce 1993 pohybovala kolem 10 tisíc procent. Zemi poznamenala i světová ekonomická krize v roce 2008 a další propad přišel po roce 2014, kdy Rusové anektovali Krym.

Podle iRozhlasu patřily k nejbohatším oblastem na Ukrajině zejména průmyslové regiony jako například Doněcký. Tam se však v současnosti svádějí tvrdé boje. Do oblasti patří například Mariupol, který se proměnil v ruinu, v níž podle magazínu Forbes zahynuly tisíce civilistů. V Kramatorsku, který také leží v regionu, nedávno Rusové bombardovali nádraží plné lidí. Potenciálně nejbohatší Ukrajinci tak utíkají právě z těchto míst. Jejich majetek však pravděpodobně lehl popelem...

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy