Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Choval se ke mně jako k prostitutce. Díky bohu, že mě nezabil, vzpomíná znásilněná Vika

Ilustrační foto.
Zdroj: pixabay
+ Dalších 15 fotografií
Válka na Ukrajině

Od vypuknutí války na Ukrajině uplynou 24. května tři dlouhé měsíce. Někteří Ukrajinci měli štěstí, že se jim podařilo ze země včas uniknout. Jiní prošli doslova peklem. Jednou z nich je i Vika (42) , která žila ve vesnici nedaleko Kyjeva. Novinářům ze Sky News ukázala špinavou šedou pohovku v rohu malého růžově vymalovaného pokoje v domě svého souseda, kde ji měl několikrát znásilnit dospívající ruský voják. Nyní se rozhodla promluvit, aby dodala odvahu dalším znásilněným.

"Chci, aby ženy, které byly také znásilněny – vím, že jich je hodně – nemlčely," řekla na úvod reportáže Vika. Matka od rodiny už do smrti bude muset žít s tím, co jí údajně v noci 9. března udělal ruský voják Daniel (19). A nebyla jediná. Její sousedka Nataša (44) se také rozhodla o osudné noci promluvit.

Obě ženy vypověděly, že k činu došlo po setmění. Kolem 21.00 nebo 22.00 zaklepali tři ruští vojáci, kteří páchli alkoholem, na dveře domu paní Viktorie. Chtěli, aby šla Vika s nimi. Ta měla strach a neodvážila se odporovat.

Nejprve zabili manžela

Skupina se vydala k sousednímu domu. "Přibližně v té době Oleg (21) poprvé vystřelil. Kulka škrábla nohu třetího vojáka, který měl být velitelem. Zraněný muž šel vyhledat lékařskou pomoc," pokračují ve vyprávění ženy. Zbylí dva mladíci pokračovali k Natašině domu.

Když Natašin manžel Saša otevřel skupině dveře, Oleg na něj namířil zbraň a řekl, že chce jeho ženu. Saša mu řekl, aby odešel. Myslela si, že ho mladík nezabije, protože je také Rus. V momentě, kdy se k Olegovi otočil zády, ho však voják střelil zezadu do krku.

Mladý muž pak vzbudil Natašu a donutil ji, aby šla ven. Ženy byly odvlečeny do opuštěného domu ve stejné ulici, do kterého vstoupili otevřeným oknem.

"Choval se jako blázen"

Oleg vzal Natašu nahoru, zatímco Viku vojáci strčili do malé místnosti v přízemí.

Vika se snažila Danielovi domluvit, on jí však řekl, aby ho nerozptylovala a nemluvila. "Pokud nebudeš dělat, co máš, tak tě zabiju," řekl jí. Znásilnil ji hned několikrát. "Nechoval se ke mně jako k ženě, ale jako k prostitutce. Byl agresivní. Nevím, možná bral viagru nebo nějaké drogy. Choval se jako blázen. Díky bohu, že mě nezabil a já jsem nakonec mohla utéct," dodává Vika.

Natašu Oleg znásilnil na matraci v ložnici v patře. Žena, která utekla do Rakouska, novinářům ze Sky News po telefonu řekla, že jí Oleg vyhrožoval. Pokud prý bude klást odpor, ublíží jejímu synovi. "V ten moment jsem myslela jen na syna, aby ho nezabil. Cítila jsem se jako živá mrtvola. Nevěděla jsem, co mám dělat," sdělila Nataša s tím, že celý akt trval asi hodinu a půl.

Oběti žádají spravedlnost

Poté, co Oleg skončil, sešel dolů a hledal svého kolegu, který už tam nebyl. Když i on z místa utekl, Nataša se vplížila zpátky do domu, kde na kamenné podlaze ležel její manžel. "Seděla jsem u něj až do rána. Nemohla jsem spát." Obě ženy nyní chtějí, aby násilníci - a jeden z nich je i vrah - byli dopadeni a potrestáni.

Před pár dny navštívila skupina prokurátorů dům, ve kterém k hrůzným činům došlo. Jeden ze zúčastněných žalobců pro Sky News uvedl, že některé válečné zločiny se zdají být aktem jednotlivce. V mnoha případech jde však o rozkaz z vyšších míst.

"Dá se říci, že cílem je pozvednout morálku - aby se vojáci cítili jako vítězové a měli povolení spáchat jakýkoli zločin, aniž by se obávali, že ponesou odpovědnost," řekl Valerij Zymogljad z úřadu generálního prokurátora Ukrajiny.

Jde o válečnou taktiku

Mia Bloom, profesorka univerzity v Georgii, popisuje, že podobná taktika bohužel odnepaměti patří k tzv. etnické válce, které jsme nyní svědky právě na Ukrajině. "Znásilnění ve válce má celou řadu motivací. Třeba trest, mučení, ponížení, získání informací a hlavně - záměr zničit morálku druhé strany," říká expertka pro Yahoo News.

Podobná taktika se mezi odborníky nazývá "gendercida" a sází na to, že při rozšíření zpráv o zvěrstvech, která se dějí na místech ovládaných nepřítelem, jsou tyto metody velmi účinné pro útěk či snadné vyhnání obyvatelstva z území, které chce dobývající strana pro sebe.

Rusko veškeré obviňování svých vojáků odmítá a navzdory množícím se důkazům a svědectvím popírá, že by ruské jednotky povraždily stovky civilistů ve městě Buča a na dalších místech, které Rusové dočasně ovládli.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy