Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Česko nebude tolerovat Putinovy koloniální snahy, říká ministr Lipavský

Vladimír Putin ve svém téměř hodinu trvajícím projevu potvrdil, že k Rusku připojil další Ukrajinské území.
Zdroj: Profimedia
Válka na Ukrajině

Česká republika nebude tolerovat ruské hanebné porušování mezinárodního práva, sprostou krádež území jiného státu a Putinovy koloniální snahy, sdělil dnes ČTK v reakci na ruskou anexi čtyř ukrajinských území ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti). V reakci na aktuální dění si některé evropské státy povolají na jednání ruské velvyslance. Zda tak učiní i Česko, není jasné. "Další postup koordinujeme se spojenci," uvedl ministr na dotaz ČTK.

"Neuznáme jedinou nezákonnou anexi ukrajinského území Ruskem bez ohledu na to, kolik ruských vojáků se bude na území Ukrajiny nacházet," doplnil.

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek podepsal se zástupci proruských separatistů smlouvy o připojení čtyř anektovaných původně ukrajinských oblastí k Rusku - samozvaných lidových republik Doněcké a Luhanské na východě Ukrajiny a Chersonské oblasti a Záporožské oblasti na jihu země. Dnes krok schválil i ruský ústavní soud a hlasovat o něm musí i parlament, který o tom začne jednat v pondělí, napsala agentura Reuters.

Hlas devíti prezidentů

Devět prezidentů zemí střední a východní Evropy včetně Miloše Zemana nebo Zuzany Čaputové ve společném prohlášení anexi odmítlo a vyzvalo další členské státy Severoatlantické aliance k podstatnému zvýšení vojenské pomoci Ukrajině. Stejně tak prezidenti podpořili žádost prezidenta Volodymyra Zelenského o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO.

Ruské velvyslance si podle agentur předvolala ministerstva zahraničí Itálie, Německa či Belgie. Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes oznámil, že chce v reakci na anexi pracovat s unijními partnery na dalších sankcích proti Rusku.

Unijní činitelé na začátku týdne hovořili o tom, že pokud se vyjednávání pohne správným směrem, mohly by nové sankce ze strany EU dostat zelenou na neformálním summitu ve čtvrtek a v pátek v Praze.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy