Valí se silné bouřky: Meteorologové bijí na poplach před supercelami a kroupami
Meteorologové varují před příchodem silných bouřek, které se mají přehnat přes území České republiky. Zatímco pátek byl doposud nejteplejším dnem v roce 2025, podle Českého hydrometeorologického ústavu nás nyní očekává značné ochlazení.
Zatímco pátek přinesl teplo a slunečno, během soboty se počasí výrazně změní a budou potřeba deštníky. Podle předpovědí Českého hydrometeorologického ústavu se bouřky objeví v odpoledních hodinách, a to hlavně na severu a severovýchodě Čech. ČHMÚ na síti X uvedl, že nejtepleji bude na jihu Moravy, kde naměříme i 28 °C.
Sobota by dle předpovědi měla být posledním teplým dnem před výrazným ochlazením, které přinese během dneška a noci na zítřek studená fronta. Podle meteorologů se odpoledne a večer objeví místy přeháňky a bouřky, teploty se ale budou blížit v některých oblastech ke třicítce.
Bouřky, supercely a krupobití
„Nejtepleji dnes bude na jihu Moravy, kde naměříme i 28 °C, na několika stanicích na úplném jihu Jihomoravského kraje ale není ani vyloučeno přiblížení se tropické hodnotě 30 °C. Jinak budou teploty většinou kolem 26 °C, chladněji bude na severu a severozápadě Čech - jen kolem 21 °C,“ uvedl ČHMÚ v sobotu na síti X.
Na některých místech území se mohou vyskytnout intenzivní bouřky. „Bouřková aktivita probíhá už v těchto chvílích v Sasku a na Ústecku. To ale nejsou zatím silné bouřky, které očekáváme po obědě právě v této oblasti na (krajním) severu a severovýchodě Čech. S ohledem na vyšší střih větru nejsou vyloučeny ani supercely s kroupami a vyššími nárazy větru,“ varuje ČHMÚ.
Hrozí nebezpečné následky
Sobotní silné bouřky mohou mít nebezpečné následky. Podle aktuálních předpovědí se očekává, že bouřky budou doprovázeny silnými kroupami a nárazy větru. „V sobotu během dne začne přes naše území postupovat k jihovýchodu zvlněná studená fronta, která přinese odpoledne a večer místy přeháňky nebo bouřky. Odpoledne se mohou na severu Čech, později odpoledne a večer na východě území ojediněle vyskytnout silné bouřky doprovázené přívalovými srážkami s úhrny kolem 30 mm, kroupami do 2 cm a nárazy větru kolem 20 m/s,“ uvedl ČHMU, který výstrahu umístil také na Facebook.
Dokonalá past ve Zrádcích. Mia se neštítí ničeho, obelstila dalšího obětního beránka
Související články

Na Česko se žene bombogeneze. Meteorologové varují před extrémním vichrem

Léto je na ústupu: Během deštivého srpna přijde citelné ochlazení

Na Česko se ženou silné bouřky: Meteorologové varují před povodněmi, hrozí i supercely

Do Česka vtrhnou další bouřky: Meteorologové vydali výstrahu. Hrozí kroupy i silné nárazy větru















