Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Válek o další vlně očkování: Covid je spící medvěd, čtvrté dávce se nevyhneme

Vlastimil Válek je uznávaným lékařem.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
koronavirus

Riziko hospitalizace seniorů nakažených variantou covidu-19 omikron po dvou dávkách očkování kleslo podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) z února o 87 procent, proti nákaze o polovinu. I u velmi rizikových pacientů desetkrát snižuje riziko, že při nákaze zemřou. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví. Ministr Válek koronavirus přirovnal ke spícímu medvědovi.

"Očkování u vysoce rizikových pacientů stoprocentně nezabrání tomu, aby se nenakazil, nezabrání, aby nebyl hospitalizovaný, ale desetkrát nižší je riziko, že zemře," řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška ochrana proti nákaze klesá po třech či čtyřech měsících, ale ochrana proti těžkému průběhu nemoci je trvalejší. U zranitelných skupin se i v prvních měsících letošního roku držela nad 80 procent.

Spící medvěd, říká Válek

Koronavirus je podobně jako ostatní respirační viry sezónní, více se šíří v chladných podzimních a zimních měsících. Ministr to přirovnal k zimnímu spánku medvědů, kterých v zimě také neubývá, jenom spí. "Covid spí v létě, stejně jako medvědi v zimě. Na podzim se probudí a zaútočí," uvedl.

Lidé, kteří o přeočkování v současné době uvažují, protože jim uplynula šestiměsíční lhůta po druhé dávce, podle Válka mohou počkat na podzim, aby měli před další vlnou vyšší protilátky.

"Pokud se jedná o velmi rizikového pacienta, kterému prošla doba po druhé dávce, tak by určitě na třetí dávku měl jít," dodal. Data o nákazách ukázala podle ÚZIS vysokou ochranu u chronicky nemocných, kteří se nechali očkovat, například diabetiků nebo pacientů po transplantacích.

Koho se bude týkat čtvrtá dávka

"Je zřejmé, že každý podzim, pokud virus nezmizí, což nevypadá, budeme muset očkovat. Jednou bude silnější, jednou slabší podobně jako chřipkový virus," doplnil Válek. Vysoce doporučená bude čtvrtá dávka po lidi starší 55 let, kteří mají často i nějaké chronické onemocnění. Dostupná ale bude pro každého. "Čtvrtá dávka se bude týkat téměř všech, kteří mají třetí a druhou dávku. Vysoká hladina protilátek trvá zhruba čtyři až pět měsíců. Každý podzim budeme muset očkovat," uvedl.

Data ÚZIS ukázala, že v listopadu 2021, kdy se šířila varianta delta, očkování dvěma dávkami snížilo riziko nákazy u osob nad 65 let o zhruba 59 procent, riziko hospitalizace o více než 76 procent a léčbu na JIP o téměř 85 procent. Letos v únoru, kdy se už šířila nakažlivější varianta omikron, která ale obecně způsobuje mírnější průběh, bylo riziko nákazy nižší o 50 procent, hospitalizace téměř 87 procent a JIP 89 procent.

Očkováno proti covidu-19 je asi 65 procent populace včetně dětí, zhruba 75 procent dospělých a přes 90 procent seniorů nad 65 let. Podle Duška tak očkování v době nakažlivějších variant delta a omikron zabránila zahlcení nemocničního systému. "Očkování určitě zachránilo mnoho životů," dodal přednosta transplantačního centra IKEM Ondřej Viklický.

Studie IKEM publikovaná v prestižním vědeckém časopise Annals of Internal Medicine, kterou ministr Válek přirovnal k "získání olympijské medaile ve velkém sportu" prokázala, že významný efekt hrálo očkování při ochraně pacientů po transplantacích ledvin.

"Podávané imunosupresivní léky významně zvyšují riziko infekčních onemocnění a zároveň omezují účinnost vakcín," řekl Viklický. Přesto bylo riziko nákazy u pacientů sníženo o téměř polovinu.

Epidemie koronaviru v Česku s teplejším počasí výrazně zpomalila. Za posledních sedm dní odhalily laboratoře 3886 případů, což je o polovinu méně než o týden dříve. Ani v jeden den počet nově nakažených nepřekročil tisíc.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy