Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Válčil na Ukrajině, po návratu do Česka ho zatkla policie: Co dostal za své služby a proč se tam bude vracet?

Voják Ukrajiny před zabaveným ruským tankem.
Zdroj: Twitter Ukraine Weapons Tracker
+ Dalších 5 fotografií
NÁVRAT Z VÁLKY

V Česku je první navrátilec z bojů na Ukrajině. Redakce eXtra.cz se zkontaktovala s mužem, který měl být zatčený za své angažmá v ukrajinské armádě. Muž, který se chtěl připojit už ke kurdským milicím v Sýrii tvrdí, že se chce do bojů na Ukrajině vrátit, v Česku je prý jen na odpočinku. Podívejte se, jak pro iDnes.cz popsal své zatčení a co řekl naší redakci ke svým plánům do budoucna.

Lukáš Paškuliak už se podle svých slov v rozhovoru pro iDnes už pokusil zapojit se do bojů v Sýrii. Dokonce letěl do Iráku, ale poté se mu údajně nepodařilo překročit hranici do Sýrie. Už od té doby byl v hledáčku české policie. Bývalý vyhazovač se do Čech vrátil na začátku ledna, ale o několik měsíců později se rozhodl vstoupit cizinecké legie. "Když jsem viděl, že Rusové útočí na civilní baráky, tak se mi to nelíbilo. Když jsem ještě viděl rozhovor, jak vyhrožují i České republice, tak jsem si řekl – tak to ne, to jedu hned. Sbalil jsem se a odjel," říká v rozhovoru Paškuliak.

"Já jsem původně jel do cizinecké legie, tam mě vyhodili s posměchem, že neumím anglicky. Zkontaktoval jsem se tam s Čechem Filipem, který sloužil na východě v Karpatské Siči, a on mi řekl, ať nechodím do legie, přijedu do Kyjeva a on tam pro mě pošle auto. Dva dny jsem strávil v Kyjevě na nádraží, pak se Filip ozval a přijelo auto," popisuje svůj kontakt s dalším z Čechů, který byl později obviněn z rabování ukrajinských obydlí. "Udělal ten průser v Irpini, kde raboval. Tím mě nas*al tak, že jej mám v blokaci a skončil jsem s ním. Netuším, kde je dneska," řekl na jeho adresu Paškuliak.

Po návratu zatčen

Na Ukrajině podepsal tříletý kontrakt s tamní armádou a od té doby je jejím členem. I proto, že nežádal o vstup do ukrajinské armády, je teď zřejmě v hledáčku českých úřadů. "Než k tomu (žádost o vstup do ukrajinské armáda, pozn. red.) došlo, tak to prezident zlegalizoval, tedy prohlásil, že zaručuje beztrestnost a lidé jako já nebudou stíhaní. Na základě toho jsem odjel 23. března, 25. března jsem překročil hranici na Ukrajinu v Přemyšlu v Polsku." Teď, při návratu po třech měsících byl Paškuliak za poměrně dramatických okolností zatčen.

"To začalo už v Maďarsku na hranici. Jel jsem v maskáčích a na hranici mě začali řešit, odkud se vracím, kdo jsem. Přijel jsem autobusem do Prahy, měl jsem vystupovat na Roztylech, ale když jsme jeli přes I. P. Pavlova, tak jsem došel za řidičem, ať mi zastaví, že vystoupím. Policajti po mně museli jít celou dobu, museli autobus sledovat. Já jsem vystoupil, zavolal kamarádovi, že jsem vystoupil na I. P. Pavlova, a v tu chvíli na mě naskočili policajti. Myslel jsem si nejprve, že je to sranda od kamarádů," tvrdí Paškuliak. Jenže jak později zjistil, zatčení rozhodně nahrané nebylo.

Po několikahodinovém výslechu jej policie propustila bez telefonů, paměťových karet a kamery. Nemá ani občanský průkaz a pas. Přesto, když jej redakce eXtra.cz kontaktovala řekl, že má jasný záměr se do bojů vrátit. "Ne, neobávám se žádného postihu," odpovídá na dotazy eXtra.cz. "Budu se vracet do bojů, mám dovolenou. My jsme Karpatská Sič, dobrovolníci, můžeme kdykoliv odejít," říká. Za službu Ukrajině nedostává žádné peníze. "Podepsal jsem na tři roky. Odměnou bylo teplé vařené jídlo, ubytování a cigarety. Žádné peníze nebereme. Já tam ani pro peníze nejel a jediné, které jsem dostal, bylo tři tisíce hřiven na cestu do Čech," uzavírá Paškuliak.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin

Související články

Další články

Nejnovější kauzy