Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Vaječný útok na Tomia Okamuru. Šéf SPD schytal na vlastní demonstraci drsnou odezvu

Dokonce i pár pořádal. Proti vládě, do které nikdy sám nešel.
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další fotografie
demonstrace

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura zažil ve čtvrtek odpoledne horké chvíle. Během jím svolané demonstrace na něj totiž z řad jeho odpůrců přilétla smršť vajec. Na Okamuru a další politiky podle serveru Novinky.cz navíc pokřikovali, že jsou fašisté. Policisté následně zajistili tři osoby.

Několik stovek lidí dorazilo ve čtvrtek do horní části Václavského náměstí v centru Prahy na shromáždění evropských stran sdružených ve frakci Identita a demokracie (ID). Mítink pořádalo české opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) jako hlavní akci své závěrečné kampaně před červnovými volbami do Evropského parlamentu. Jeho předseda Tomio Okamura ve svém projevu kritizoval českou vládu i Evropskou unii kvůli jejich podpoře Ukrajiny nebo postoji k migraci, po něm promluvili zástupci spřízněných evropských stran.

Na Okamuru házeli během projevu vajíčka, chránili ho bodyguardi

Na Václavské náměstí dorazili i odpůrci SPD a příznivci Ukrajiny. Policisté zajistili tři lidi, které podezírají z přestupku, uvedl na dotaz ČTK mluvčí pražské policie Jan Daněk. Pokoušeli se házet vajíčka na Okamuru během jeho projevu. Na Okamuru a další politiky na pódiu pak měli podle serveru Novinky.cz pokřikovat, že jsou fašisti. Od účastníků je oddělovali policisté a členové antikonfliktního týmu, kteří mírnili vášně na obou stranách.

Okamuru během projevu chránili jeho bodyguardi s deštníky, takže na něm žádné vejce neulpělo.

Shromáždění začalo v 16:00 vystoupením skupiny Ortel, které kritici vyčítají xenofobní texty namířené proti menšinám. Řečníci na pódiu začali vystupovat o hodinu později. Okamura ve svém projevu kritizoval českou vládu, která podle něj dává přednost Ukrajincům na úkor českých občanů. "Vládní podpora 'banderovského' režimu na Ukrajině vede k vyšším cenám energií i zdražování a nedostupnosti některých léků," uvedl.

Za největšího nepřítele Evropy a Evropanů označil vedení Evropské unie, které cíleně likviduje ekonomiku členských zemí a dopustilo nekontrolovaný příliv migrantů z Afriky a Asie na evropský kontinent, řekl lídr opozičního hnutí. Vyzval k volbě vlasteneckých stran. "Jsme silou, která může naší zemi vrátit svrchovanost," dodal.

Na pódiu vystoupil také někdejší šéf agentury Evropské unie pro ochranu vnějších hranic Fabrice Leggeri, který kandiduje za Národní sdružení (RN) Marine Le Penové, či předseda vládní Slovenské národní strany Andrej Danko. Do Prahy dorazil i předseda frakce ID a belgický europoslanec Gerolf Annemans a další politici z Itálie nebo Rakouska, další poslali videozdravice. Všichni řečníci kritizovali současné směřování EU, vyzvali k účasti ve volbách a popřáli uzdravení slovenskému premiérovi Robertu Ficovi, který po atentátu z minulého týdne zůstává v nemocnici ve vážném stavu.

Protesty a potyčky provázejí Okamurovy akce dlouhodobě

Pod Národním muzeem se sešli odpůrci SPD, kteří si donesli české, ukrajinské či unijní vlajky a transparent "Bez porážky Ruska žádný mír nebude". Asi dvacítka převážně mladých lidí dorazila podle zpravodaje ČTK také na roh Václavského náměstí a ulice Ve Smečkách. Měli transparenty a skandovali pomocí megafonu hesla namířená proti SPD. Před 19:00 shromáždění skončilo.

Podobnou akci pořádala SPD na Václavském náměstí i v kampani před pěti lety. Akci tehdy provázely protesty odpůrců a odehrálo se několik potyček. Strany používající protiimigrační a nacionalistickou rétoriku mají podle průzkumů letos šanci svou pozici v Evropském parlamentu posílit. Dnešní rozhodnutí ID vyloučit Alternativu pro Německo (AfD) by podle některých komentátorů ale mohlo znamenat, že ID neposílí tak, jak se čekalo.

SPD kandiduje do Evropského parlamentu spolu s hnutím Trikolora. Jedničkou kandidátky je někdejší europoslanec Petr Mach (SPD), který v minulosti vedl Svobodné. SPD v posledních eurovolbách získala přes devět procent hlasů a dva mandáty.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy