Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

V Rusku lidé protestují proti mobilizaci. Policie zadržela více než 1000 lidí

O demonstranty se postarala policie.
Zdroj: Profimedia
Demonstrace

Prezident Vladimir Putin schválil částečnou mobilizaci a lidé vyrazili do ulic. Ve středu 21. září se uskutečnila demonstrace a podle zahraničního webu OVD-Info už stihla policie zatknout více než 1000 lidí.

V Rusku probíhají demonstrace proti částečné mobilizaci, kterou vyhlásil prezident Vladimir Putin. Policisté však okamžitě začala demontrující zadržovat. Účet Nexta zveřejnil na Twitteru videa ze zásahu.

V Rusku bylo doposud zadrženo více než 1000 lidí, přičemž z toho asi polovinu v hlavním městě Moskvě. Mnozí účastníci demonstrují nejen proti mobilizaci, ale i proti válce na Ukrajině jako takové, jak píše web OVD-Info.

Demonstrace po celém Rusku

Kromě Moskvy se demonstrace konaly i v Petrohradu, Jekatěrinburgu, Chabarovsku či Jakutsku, ovšem v těchto oblastech šlo spíše o menší neorganizované akce. Větší demonstrace probíhaly v již zmiňované Moskvě a Petrohradu.

Lidé si přinesly na akce plakáty s hesly jako „Mír světu“ či „Ne válce, ne mobilizaci.“ V Rusku se zrovna dne 21. září slaví Mezinárodní den míru. Moskevská prokuratura varovala na svých oficiálních stránkách, že za účast na demonstracích proti částečné mobilizaci hrozí až patnáct let vězení.

Kritika Putina i v Česku

Kromě toho se i v Praze na Václavském náměstí uskutečnila demonstrace proti režimu ruského prezidenta Vladimira Putina. Převážně mladí ruští příznivci protiputinovské opozice si s sebou přinesli transparenty nebo modro-bílé vlajky, které ruská opozice používá.

Podle odhadu ČTK se demonstrace zúčastnilo asi 200 až 300 lidí. Někteří z nich s sebou měli transparenty, kterými podporovali Ukrajinu, stavěli se proti válce s Ukrajinou nebo se distancovali od Putina a jeho režimu. Pod sochou sv. Václava se vystřídalo několik řečníků, kteří oslovili své krajany v ruštině.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy