Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

V Praze vyrostou další stany pro ukrajinské Romy: Situaci komplikuje jejich negramotnost, říká Hřib

Další stanové městečko: Vyroste v pražských Malešicích
Zdroj: profimedia
+ Dalších 18 fotografií
Uprchlíci

Situace s uprchlíky začíná být pro Prahu kritická. Místo toho, aby se lidé prchající před válkou efektivně přerozdělovali do ostatních krajů, vzniká v hlavním městě už druhé stanové městečko, tentokrát v Malešicích. To má dočasně poskytnout přístřeší především romským uprchlíkům, kteří v posledních týdnech nocují na hlavním nádraží. "Je problém v tom, že to jsou velké skupiny, které se nechtějí dělit a mají nějaké specifické potřeby," vysvětlil Zdeněk Hřib pro eXtra, proč je situace s Romy komplikovaná. Podle primátora situaci neulehčuje ani to, že je část romských uprchlíků negramotná a nemluví ani ukrajinsky. 

Před několika týdny bylo v Praze otevřeno stanové městečko v Troji, které slouží jako dočasné přístřeší zejména pro uprchlíky, kteří nocují na hlavním nádraží. "Všichni chápeme, že to je dočasné řešení, kterému jsme se dlouho bránili. Ta situace se dostala do bodu, kdy ministr vnitra nařídil hasičům, aby to postavili," uvedl primátor Zdeněk Hřib pro eXtra.cz v době, kdy se městečko otevíralo.

Uběhlo ale sotva pár týdnů a v Praze už se chystá další podobné centrum, a to v Malešicích. "Bude určeno právě pro případ humanitární nouze. To znamená pro lidi, kteří nemají nárok na dočasnou ochranu v České republice ani na žádnou dávku, ale jsou to lidé, kteří by se za normálních okolností zdržovali na hlavním nádraží, před hlavním nádražím, a my jim tady zajistíme to základní, co potřebují," uvedl pro ČTK ministr vnitra Vít Rakušan.

Situaci komplikuje jazyková bariéra

Právě na hlavním nádraží se v posledních týdnech kumulují desítky uprchlíků, zpravidla romského původu. Ti v budově nocují i s dětmi, jenže na konci května na hlavním nádraží skončí dobrovolnická pomoc uprchlíkům. Praha tak neví, jak se se situací vypořádat, domluva s Romy prchajícími před válkou z Ukrajiny je totiž složitá.

"Je problém v tom, že to jsou velké skupiny, které se nechtějí dělit a mají nějaké specifické potřeby. Často je třeba jen menšina z té skupiny gramotná, mnohdy nemluví ukrajinsky, o což je to ještě složitější," vysvětluje Hřib pro eXtra, podle kterého je situace s Romy tím víc komplikovanější. "Na úrovni hejtmanů jsme se shodli, že to je záležitost, která je nad možnosti jednotlivých krajů, a proto se do ní musí vložit stát," vyzval primátor.

Praha má nedostatek kapacit

Podle Hřiba tvoří lidé na hlavním nádraží pouze půl procenta celkového množství uprchlíků v Praze. "Potřebujeme, aby se do toho pan premiér vložil a předložil řešení pro těch zbylých 99,5 procent uprchlíků, kteří bydlí v hlavním městě, protože čelíme nedostatku kapacit," řekl primátor a dodal, že situace je složitá zrovna v době, kdy se Praha potýká se zdražováním bydlení i v souvislosti s energetickou krizí a cenami plynu.

Cenu pak šponuje i to, že na doposud volná místa se stěhují i Ukrajinci, hledající dočasné přístřeší poté, co uprchli před ruskou agresí. "My potřebujeme, aby byl funkční systém přerozdělování mezi kraji. Nedává vůbec smysl, aby ti lidé přicházeli někam, kde už není dostatečná infrastruktura, zatímco v jiných krajích ano," postěžoval si Hřib.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy