Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

V Praze roste stanové městečko pro uprchlíky: Mluví se o lidech, kteří přebývají na hlavním nádraží

Romští uprchlíci na Hlaváku.
Zdroj: extra.cz/Martin Procházka
+ Dalších 6 fotografií
zprávy

Pražští hasiči začali v Troji stavět stanové městečko pro ukrajinské uprchlíky. Pojme na 150 lidí. Hasiči předají hotové stanové městečko ve čtvrtek ráno ministerstvu vnitra a magistrátu. ČTK to řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Stanové městečko bude na pozemku mezi Povltavskou ulicí a městským okruhem. Na místě je hasičská technika a ve středu okolo 21:00 již stály první dva stany. Jsou na místě, kde v minulosti magistrát vybudoval stanové městečko pro lidi bez domova, kteří byli v karanténě kvůli covidu.

Hlavní město nyní řeší zejména problém s romskými uprchlíky, kteří přebývají na hlavním nádraží. V nedůstojných podmínkách tam podle občanských iniciativ žijí stovky lidí, u kterých není jasné, zda mají nárok na dočasnou ochranu v Česku, tedy jestli nemají kromě ukrajinského i maďarské občanství

Sprchy a toalety pro 150 osob

"Použili jsme takzvané vojenské stany. V těch budou provizorní lehátka, lidé tedy nebudou spát na zemi, ale na skládacích postelích. Bude to zhruba deset vojenských stanů. Každý má rozměr asi šest krát devět metrů. Bude tady ještě další zázemí, to znamená sociální zařízení, sprchy, toalety, vše dimenzované pro 150 osob. A budou tady ještě stany pro možnost si něco uvařit a pro výdej jídla," řekl ČTK Kavka.

S výstavbou na místě pomáhají dobrovolní hasiči, jak pražští, tak i středočeští. Pracovat začali hasiči ve středu okolo 20:00. Na místo přijely hasičské nákladní vozy s materiálem a zhruba po hodině měli hasiči postavené dva stany a další byly hotové zčásti. "Do čtvrtečního rána to postavíme. Pak přijedou energetici a připojí městečko na sítě, tedy odpady, vodu, a během ranních či dopoledních hodin předáme prostor magistrátu a ministerstvu vnitra, kteří budou místo provozovat," řekl Kavka.

Stanové městečko budou spravovat ministerstvo či magistrát. Hasiči by podle mluvčího mohli zajišťovat dopravu uprchlíků. "Stejně jako jsme vozili uprchlíky z hlavního nádraží do asistenčního centra KACPU," řekl Kavka. Režim fungování městečka nastaví ministerstvo, případně magistrát. Na provozu se bude podle mluvčího podílet také organizace Romodrom, která se specializuje na práci s Romy. "Je předpoklad, že tady bude asi nejvíce romských uprchlíků," řekl Kavka.

Praha už nemá volné kapacity pro ubytování běženců

Praha už nemá volné kapacity pro ubytování běženců. "Z pohledu Prahy to mělo být až nejkrajnější řešení této situace, ale bohužel kapacity Prahy již došly. Na omezené kapacity Prahy upozorňuji vládu několik měsíců a včera jsem se obrátil dopisem přímo na premiéra (Petra) Fialu. Azylová a migrační politika je záležitostí státu, nikoli krajů," řekl ČTK primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Hřib již v úterý uvedl, že Praze hrozí kvůli přetíženosti kolaps a uzavření centra pro uprchlíky ve Vysočanech.

V sále Fantovy budovy hlavního nádraží je nyní pro uprchlíky 70 lůžek, která poskytla Správa železnic, dalších až 210 lidí může přespávat v přistaveném sedačkovém vlaku. Všechny kapacity jsou ale často naplněny.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy