Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

V Praze by mohly začít fungovat dvě nové zubní pohotovosti. Výpadek v Motole zkomplikoval situaci

Základem pro krásné zuby je pravidelná kontrola u zubaře.
Zdroj: pixabay
zubař

Pražský magistrát plánuje zřízení dvou nových zubních pohotovostí. První určená pro dospělé by měla být v Nemocnici Na Františku, o zřízení pohotovosti pro dětské pacienty město jedná s Fakultní Thomayerovou nemocnicí. Na čtvrtečním jednání městských zastupitelů to řekla náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS).

Od začátku letošního roku přestala fungovat dětská zubní pohotovost v motolské nemocnici, nyní tak v metropoli není žádná, která by byla zaměřena výhradně na dětské pacienty.

Thomayerova nemocnice již provozuje zubní pohotovost určenou pro dospělé, děti a dorost. Podle náměstkyně její vedení projevilo ochotu rozšířit ji o čistě dětskou pohotovost a aktuálně o tom magistrát jedná s ředitelem nemocnice Zdeňkem Benešem. Ten podle náměstkyně nyní připravuje finanční rozvahu nákladů pro magistrát.

Výpadek dětské pohotovosti v Motole přišel náhle

Nerada bych to zakřikla, ale jsme na dobré cestě v jednání s vedením nemocnice a shodneme se na potřebnosti této služby. A věřím, že se nám to společně podaří zrealizovat,“ uvedla Udženija.

Nová pohotovost by měla vzniknout i v Nemocnici Na Františku, bude však s ohledem na to, že zařízení nenabízí dětskou péči, určena pouze pro dospělé. Tam jsou jednání o něco dál a rada by mohla v červnu schválit financování tak, aby mohla pohotovost začít fungovat na konci léta.

Jsem ráda, že ředitel nemocnice David Erhart byl nakloněn mé vizi, dokázal sehnat zubaře, což je v současné době největší problém,“ uvedla Udženija. Výpadek dětské pohotovosti v Motole podle náměstkyně výrazně zkomplikoval situaci v metropoli.

Velkou část pacientů tvoří lidé ze Středočeského kraje

„Mrzí mě situace, že Fakultní nemocnice Motol v minulém roce zrušila pohotovost ze dne na den, aniž by nás o tom informovala,“ řekla. Město v reakci na uzavření začalo provozovat zubní pohotovost ve své poliklinice ve Spálené ulici, která je určena pro všechny věkové skupiny. I když děti mají přednost, provoz je i z důvodu velkého zájmu poměrně komplikovaný, dodala Udženija. V metropoli hraje výraznou roli také fakt, že velkou část pacientů pohotovostí tvoří pacienti ze Středočeského kraje.

V Praze jsou veřejně financované zubní pohotovosti pouze v Městské poliklinice ve Spálené a Fakultní Thomayerově nemocnici v Krči. Všeobecná fakultní nemocnice na Karlově náměstí sice má zubní pohotovost, ale ta se nezaměřuje na běžnou péči, ale na stomatochirurgické zákroky, jako je ošetřování úrazů, zánětů nebo komplikací po chirurgických výkonech. Další pohotovosti provozují soukromé kliniky.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy