Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

V Norsku se převrátily rafty s osmi Čechy: Dvacetiletý mladík utonul

Mrtvý Čech v Norsku: Při sjezdu řeky Sjoa utonul český raftař
Zdroj: Pixabay
neštěstí

Při sjezdu řeky Sjoa v Norsku zemřel český raftař (20), který se tam plavil s dalšími sedmi Čechy. Uvedla to místní policie. Ostatní Češi skončili v péči záchranářů. Neštěstí se stalo minulý týden na jedné z řek, které jsou velmi populární mezi vodáky z celého světa a kam v létě míří i řada turistů z Česka.

Podle policie dva rafty s osmi českými turisty sjížděly tok Sjoa. Plavidla se převrátila u vodopádu Ridderspranget. Sedm vodáků se podařilo zachránit, po osmém pak pátrali záchranáři za pomoci vrtulníku a dronu. Jeho tělo policie nalezla minulé pondělí odpoledne a vylovila z vody několik kilometrů od místa, kde se člun převrátil. Ostatní členové výpravy skončili v péči záchranářů.

Extrémně těžký sjezd

Na řeku Sjoa míří každoročně tisíce turistů z celého světa. "Na té řece jsou nesjízdné úseky, jsou tam místa, která jsou těžká a jezdí se tam jen na kajacích, a pak je tu vyhlášený playrun (úsek řeky), kde se raftuje a odvozí se asi desetitisíce lidí," řekl ČTK Tomáš Mähring, který v oblasti působí jako raftový průvodce. Dodal, že nehoda se stala v horním úseku řeky, který je pro sjezd extrémně těžký a raftem se tam obvykle nepluje. Podle informací ČTK se tam čeští vodáci zřejmě dostali nedopatřením. Naopak dolní úsek řeky, takzvaný playrun, je bezpečný a právě tam směřuje raftová turistika.

V sobotu české ministerstvo zahraničí uvedlo, že od začátku letní turistické sezony eviduje 50 úmrtí českých občanů v zahraničí. Podle dat z uplynulých let turisté nejčastěji umírají v oblíbených turistických destinacích, tedy v Chorvatsku, Itálii, Turecku, Španělsku, Francii či Řecku.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy