Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023

V Itálii padaly kroupy velké jako grepy: Měly i 19 centimetrů, větší v Evropě ještě nebyly

Kroupy v Itálii: Byly historicky největší v Evropě, měly i 19 cm
Zdroj: koláž eXtra.cz/Profimedia
+ Další fotografie
Nový rekord

Itálie znovu pokořila evropský rekord ohledně historicky největší kroupy. V obci Azzano Decimo dopadla během extrémně silných bouří obří kroupa o velikosti devatenácti centimetrů. Podle webu Watcher je jen o 1,3 centimetrů menší, než má největší světová kroupa, která kdy dopadla na zem. Jedná se tak o historicky největší kroupu v Evropě.

Rozsáhlé škody napáchaly bouře zejména v severní Itálii, ničily budovy i auta a lámaly stromy i historické rekordy. V obci Azzano Decimo, ležící asi 40 kilometrů od oblíbených letovisek Bibone a Caorle, padl 24. července nový evropský rekord. Podle European Severe Storm Laboratory, což je vědecká organizace zabývající se silnými bouřemi, tornády i srážkami po celé Evropě a Středozemí, spadla na zem během mohutných bouří kroupa o průměru 19 centimetrů. Doma ji nafotila tamní obyvatelka.

Masivní kroupa spadla kolem jedenácté hodiny večer. Mohutné bouře zasáhly Itálii ve velkém, stejně jako před pár dny, kdy kroupy o velikosti tenisových míčků zranily na 110 lidí. Třiapadesátiletý muž navíc během bouře zemřel, zatímco jel na kole. Přejela ho jeho žena, která jela za ním v autě, jak píše web CNN. V Lombardii zemřela šesnáctiletá dívka poté, co na její stan na táboře spadl strom. Ve stejné provincii strom zabil i ženu středního věku.

Kroupa o velikosti 19 cm zlomila rekord

Kroupa překonala předchozí rekord, který byl vytvořen jen pět dní zpět taktéž v Itálii, konkrétně v Carmignano di Brenta, kdy při bouřích spadla kroupa o velikosti šestnácti centimetrů.

Devatenácticentimetrová kroupa se velmi blíží světovému rekordu. Dne 23. července 2010 spadla v malé obci Vivian v Jižní Dakotě v Americe kroupa o průměru 20,3 centimetrů.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy