Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

V Hurghadě chytili žraloka, který roztrhal mladého Rusa. Dravce na souši umlátili tyčí

Žraloka v Hurghadě po útoku vytáhli a usmrtili. V Egyptě je druhý nejnebezpečnější
Zdroj: profimedia.cz/koláž eXtra.cz
+ Další 2 fotografie
útok žraloka

Žralok tygří, který ve čtvrtek zabil na pobřeží egyptské Hurghady 23letého Rusa, byl podle dostupných informací z arabských médií odchycen a usmrcen. Na sociální síti Twitter koluje několik videí, na kterých parybu místní obyvatelé vytahují pomocí lan a rybářských sítí z vody. Na dalších záběrech pak do ještě živého žraloka na souši bouchají kovovou trubkou.

Živočich měl být chycen z rozhodnutí egyptských úřadů. Na skutečnost, že jde o stejného jedince, který smrtelně zranil Rusa, se mělo přijít poté, co žraloka usmrtili a prozkoumali obsah jeho těla – naznačují to dostupné, avšak zatím neověřené informace ze sociálních sítí.

Několik videí zachycuje, jak Egypťané žraloka vytahují z vody v sítích a následně ho vlečou na pláž. Celou akci sledoval dav lidí. Následně na záběrech chycenou parybu bijí kovovou tyčí do čenichu.

Útočila „mořská popelnice​“

Bilance útoků na lidi ze strany žraloka tygřího je druhá nejčastější – hned po žraloku bílém, který proto býval dříve často nazývaný jako „žralok lidožravý“. Prvně jmenovaný druh, který v Egyptě útočil, sice nedosahuje takové velikosti, ale pro člověka je nebezpečný svými stravovacími návyky – napadá a snaží se pozřít téměř vše, na co ve vodě narazí, a to včetně mršin a odpadků. Z toho důvodu bývá někdy přezdíván „mořská popelnice“.

„Oni jsou v podstatě líné potvory. Jestli mají možnost si vybrat pronásledovat nějakou čilou rybu, anebo sežrat něco, co je ve vodě nemotorné, vypadá jako zraněná ryba, želva nebo lachtan, tak samozřejmě jdou po tom druhém. A lidé takto ve vodě pro žraloky vypadají,“ cituje web CNN Prima News odborníka na podmořský život Steva Lichtaga.

Podle něj by člověk v případě útoku neměl propadat hysterii, a naopak v sobě nalézt osobní statečnost. „(Chce to) žralokovi se doslova postavit. Člověk musí jít proti němu a udeřit ho do čenichu,“ doplnil Lichtag a poznamenal, že rozhodnutí egyptských úřadů uzavřít přilehlé okolí pobřeží nedává příliš smysl. Podle experta by se měli mít na pozoru samotní lidé.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy