Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

V Česku je zima jako v Rusku: Teploty atakují -15 stupňů. Pozor by si měly dát zejména děti

Mrazivé teploty v Česku: Pozor by si měly dát zejména děti a astmatici
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
počasí

Do Čech přišlo mrazivé počasí. Při vyjasnění mohou zejména na severu země teploty klesat až k -15 stupňům Celsia. Jaký vliv má taková teplota na lidský organismus? "Dojde-li k rychlé změně počasí, reaguje termoregulace organismu se zpožděním, sníží se aktivita svalů a roztočí se spirála hypotermie, snížení tvorby tepla," varuje pro server Moje zdraví kardioložka Marie Skalská s tím, že pozor by si měly dát zejména děti.

Do Česka dorazil pořádný mráz. Podle meteorologů z ČHMÚ mohou teploty klesnout až k minus patnácti stupňům Celsia. Takto nízké teploty mohou mít vliv na náš organismus.

„Dojde-li k rychlé změně počasí, reaguje termoregulace organismu se zpožděním, sníží se aktivita svalů a roztočí se spirála hypotermie, snížení tvorby tepla,“ uvádí pro server Moje zdraví kardioložka Marie Skalská. Na chlad jsou podle ní zvýšeně citlivé malé děti, ženy jsou pak citlivější než muži, rychleji mu také podlehnou osoby vyčerpané a hladovějící.

Pozor u lidí s poruchou srdce a astmatiků

I při nízkých teplotách se z těla odpařuje vlhkost. Pokud se k tomu navíc přičte ztráta vody při dýchání (pára od pusy), může dojít k nezanedbatelné dehydrataci. Dehydratovaný organismus je následně náchylnější k poškození chladem. „Chlad tolerujeme hůře, máme-li nízkou hladinu cukru v krvi. Při hypoglykemii se výrazně snižuje tělesná teplota a my máme zimničný pocit,“ vysvětluje Skalská.

Za nízkých teplot vzrůstá viskozita krve až o 21 %, což může znamenat riziko ucpání cév, především v mozku, srdci nebo v plicích. Nízké teploty škodí také lidem s poruchou srdečního rytmu. „Negativní reakce se při pobytu v chladu může objevit i u astmatiků.  Projevuje se kašlem, sípáním, tlakem na hrudi. Někteří lidé trpí alergií na chlad, jež se projevuje nadměrným zčervenáním kůže, někdy spojeným s kopřivkou (ekzémem),“ uvádí lékařka.

Hlavně buďte v suchu

Co byste měli dělat, abyste byli před mrazem dobře ochráněni? V první řadě zvolte správné oblečení. Důležité je především zůstat v suchu, čehož nejlépe dosáhnete funkčním prádlem a ponožkami, jež odvedou a udrží vlhkost od těla. 

Pozor byste si měli dát na zahřívání pomocí konzumace alkoholických nápojů. Podobně jako kofein totiž odvádí vodu z těla a dehydratace celkový stav následně jen dále zhorší. S chladem se také tělo vyrovná hůře, pokud jsme nevyspalí – i po jedné jediné noci s nedostatkem spánku člověk ztrácí více tepla.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy