Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Hrozba třetí světové kvůli útoku Íránu na Izrael: Teď se to nesmí hrotit, varuje Šándor

Joe Biden, Andor Šándor a Benjamin Netanjahu
Zdroj: profimedia (3x) / koláž eXtra.cz
+ Dalších 6 fotografií
VÁLKA

Írán velkou silou zaútočil na Izrael, který přes zničení všech raket a dronů varoval, že se tvrdě pomstí. Podle bezpečnostního poradce, generála Andora Šándora, by ale válka s Íránem nebyla dobrá. „Eskalovat to nyní nemá smysl. A Bidenovi jde o ceny pohonných hmot na benzínkách a tím pádem i o úspěch ve volbách,“ sdělil svůj názor eXtra.cz.

Andor Šándor: I muslimské státy jsou na straně Izraele

Nejen generál Andor Šándor si všímá, že Izrael si mohl potvrdit, jak i arabští sousedé stojí za ním. Že na svou bezpečnost v ohrožení není sám.

„Ukazuje se, že i ti, kteří Izrael ještě minulý týden kritizovali za to, jak řádí v Gaze, se nyní postavili na jeho stranu. Vidět je to vyloženě na Jordánsku. Takové státy si raději vyberou Izrael, a to jsou země, které chtějí mít dobré vztahy s USA, než aby upřednostnily íránský hegemon, o kterém si nedělají žádné iluze,“ míní ve vyjádření pro eXtra.cz bezpečnostní poradce.

„Bude to také na bázi sunnitů a šíitů. Írán je představitel šíitského islámu, kdežto Saúdská Arábie, Egypt a podobně jsou všechno sunnitské režimy. I tohle se promítá,“ popisuje dál zajímavý detail.


Snad to Izrael nezkazí

Šándor doufá, že napadený stát nevyvolá nějakou velkou odvetu. Prý by to ničemu neprospělo.

„Pro Izrael je to (podpora sousedů – pozn. red.) relativně dobrá zpráva, kterou, doufejme, že neprohospodaří nějakou unáhlenou reakcí, která by ten konflikt eskalovala. Írán nechce jít do války s Izraelem, a už vůbec ne se Spojenými státy,“ věří generál.

Museli reagovat na zničení svého konzulátu, byť diplomatický status konzulární sekce budovy, v které sídlí generálové revolučních gard, mi přijde trochu vzdálený od vídeňských konvencí. Kdyby tedy Izrael znovu nyní zaútočil na nějaký íránský cíl, Írán by opět musel reagovat. A to bychom tu pak už viděli určitou eskalaci, která by nemusela dopadnout tak ideálně jako odvetný útok, na který se se spojenci mohl Izrael připravit, protože o tom jednak věděli předem, navíc pomalé drony musely překonat vzdálenost patnácti set kilometrů. Měli čas dobře vše spočítat a nastavit systémy protivzdušné obrany. I proto nevíme nic o obětech na izraelské straně,“ sděluje Šándor.


Umírněnost USA chápe

Rozumí i apelu amerického prezidenta Joea Bidena, který zdůrazňuje, že Izrael vyhrál (tím, že se podařilo prakticky všechny útočící rakety a drony sestřelit), a odveta by proto podle jeho názoru nebyla vhodná.

„Další konflikt, když si Spojené státy nevedou dobře ani v podpoře Ukrajiny, by znamenal to, co by amerického daňového poplatníka iritovalo nejvíc. Galon benzínu by stál o pár desítek procent víc. A to je něco, co by americký občan nesl velmi nelibě. A to je jen část toho, co by konflikt s Íránem znamenal. Už nyní se hovoří o sto dolarech za barel ropy. Co by udělal otevřený konflikt, kdyby byla blokována Hormuzská úžina, což by Írán provedl v Perském zálivu, k tomu by se zvýšily aktivity Hútíů v Rudém moři, takže by problematika vývozu ropy byla velmi ošidná. To by mělo velký dopad na možnost znovuzvolení Joea Bidena. Kromě toho tu jsou výhrůžky napadení amerických cílů v Iráku a podobně,“ dodal závěrem pro eXtra.cz generál Andor Šándor.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy