Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Úsporný tarif je schválen: Na pomoc vyčlenila vláda 177 miliard korun, řekl Fiala

Úsporný tarif: Vláda Petra Fialy prozradila, na kolik si přijde průměrná domácnost
Zdroj: profimedia
pomoc občanům

Vláda na svém dnešním jednání schválila návrh takzvaného úsporného tarifu, který pomůže domácnostem s vysokými cenami energií. Průměrná výše podpory s energiemi bude celkem zhruba 15 000 korun, letos z toho dostanou domácnosti zhruba 4000 korun. Po jednání vlády to řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Úsporný tarif je určený pro domácnosti. Celková výše pomoci kombinuje příspěvek skrze úsporný tarif a odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje energií, který činí 599 korun za každou megawatthodinu elektřiny. Odpouštění poplatku za obnovitelné zdroje se týká nejenom domácností, ale také firem či organizací.

Začne se v říjnu

Pomoc s energiemi přes úsporný tarif se začne zohledňovat ve fakturách za říjen. Od října bude platit také odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Odpuštění poplatků má trvat také po celý příští rok. Ročně se na obnovitelné zdroje přispívá asi 45 miliard korun, zhruba 27 miliard z toho hradil stát.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) uvedl, že vláda dnes navýšila částku na úsporný tarif, z původně vyčleněných 25 procent se zvýšila na až zhruba 40 procent. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) již dříve uvedlo, že na úsporný tarif mělo jít původně deset miliard korun, dalších 30 miliard se mělo rozdělit příští rok, celkem tak jde o 40 miliard.

Dělá vláda dost?

Letos se bude příspěvek na energie vyplácet přes smlouvu na elektřinu. V příštím roce již přes jednotlivé komodity, tedy přes elektřinu, plyn a teplo. Síkela dnes dopoledne před jednáním vlády uvedl, že celková výše podpory s energiemi na nadcházející topnou sezonu dosáhne u domácností s nízkou spotřebou zhruba 11 000 korun, u domácností se střední spotřebou zhruba 14 000 až 15 000 korun, domácnosti s nejvyšší spotřebou dosáhnou až na zhruba 18 000 korun.

Vláda je dlouhodobě pod tlakem opozice i části expertů, že dostatečně nečiní pro pomoc lidem zasaženým inflací a stoupajícími cenami energií a dalších komodit. Také reakce na současnou pomoc jsou rozporuplné. "Fajn. Pořád mi ale není jasné (a vláda to zřejmě ví a nechce říci), kdy přesně přistanou Marťani a zachrání spotřebitele (domácnosti i firmy) odletem na 2 až 3 roky do jiné galaxie nebo začnou vesmírné tankery vozit LNG?" komentoval navýšení pomoci na Twitteru analytik Michal Šnobr.

Situaci navíc nepomohly ani některé výroky vládních politiků. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) doporučila lidem v zimě bojovat s nedostatkem energií tím, že si vezmou "další svetr". Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) pak sdělil občanům, že současnou situaci "musí nějakou dobu zvládnout sami".

Související články

Další články

Nejnovější kauzy