Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Úsporný balíček ve Sněmovně: Hnutí ANO slibuje obstrukce, poslanci se chystají na noční maraton

Úsporný balíček: Poslanci mají před sebou první čtení. Hnutí ANO slibuje obstrukce
Zdroj: profimedia
poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna se již v úterý sejde k prvnímu čtení schvalování vládního konsolidačního balíčku, který má sloužit jako prostředek ke zmenšení deficitu státního rozpočtu. Mezi dalšími spornými body, které se budou projednávat, je i zmírnění valorizace důchodů a přísnější podmínky pro předčasné odchody do penze. Očekává se, že jednání o těchto opatřeních budou provázet dlouhotrvající obstrukce ze strany opozice, píše například Blesk. Ty slibuje především hnutí ANO. Mezi poslanci se tak čeká noční maraton.

Úsporný neboli konsolidační balíček, který byl vládou Petra Fialy představen v průběhu května, obsahuje celkem 58 opatření, jejichž provedením by stát mohl ušetřit až 94 miliard korun pouze v příštím roce. Celkové úspory by se měly vyšplhat až na 147,5 miliard korun do roku 2025.

Konsolidační balíček se však rychle stal terčem ostré kritiky opozičních politiků, kteří mu vyčítají nedostatečné škrty na straně výdajů. Sporné je zejména šetření na národních dotačních titulech. Opoziční poslanci se obávají, že by to mohlo vést ke zanedbání dopravní infrastruktury a vzdělávacích institucí, píše Blesk.

I Nerudová má k návrhu výhrady

Podle ekonomky a bývalé prezidentské kandidátky Danuše Nerudové je balíček kompromisem, který je malým krokem směrem k systémovým reformám nezbytným pro udržení kroku se zeměmi kolem nás, jak uvádí na Twitteru. Nerudová však rovněž upozorňuje na věci, které by z návrhu měly být odstraněny, jako je 21% DPH u balené vody a rozdílné sazby DPH pro noviny a časopisy.

S ohledem na rozpory, které balíček vyvolal mezi poslanci, se očekává, že mimořádná schůze se protáhne do nočních hodin. V tomto duchu se už vyjádřila například předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.

Jak informoval například Deník N, rovněž šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob očekává, že úterý a zbytek týdne ve Sněmovně budou velmi náročné. Zákonodárci z jeho strany jsou prý připraveni jednat až do večera a přes noc. Jakob se svými kolegy jsou zvyklí na přenocování v práci a mají ve Sněmovně již veškeré potřebné vybavení. Šéf poslanců TOP 09 považuje konsolidační balíček za vyvážený kompromis a nevidí v něm žádné vážné chyby. Přesto jsou otevřeni diskusi a případným pozměňovacím návrhům v rámci koalice.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy