Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Unesené ukrajinské děti popsaly své zážitky: Bili nás tyčemi, líčí. Jejich osud zasáhl i Fialu

Premiér Petr Fiala.
Zdroj: Profimedia
+ Další 4 fotografie
Osvobozené děti

To, že válku odnášejí hlavně ti nejmenší, dokazují i únosy ukrajinských dětí do Ruska. Neziskové organizaci Save Ukraine se však podařilo některé z nich evakuovat zpátky do rodné země. Ty se po návratu shledaly se svými rodiči a popsaly hrůzu, kterou zažily. Jejich příběhy nenechaly chladnou ani šéfku Evropské komise, Ursulu von der Leyenovou, jak píše Daily Mail. 

Součástí nekončící války na Ukrajině jsou i únosy ukrajinských dětí na „převýchovu do Ruska“. Některé z nich potkalo štěstí a díky dobrovolníkům z neziskové organizace Save Ukraine se mohly po dlouhých měsících vrátit do rodné země. „Řekli nám, že nás vezmou do Pskova... Někde v Rusku, kde je prý internátní škola a že nás tam adoptují noví rodiče,“ vypráví ukrajinský chlapec pro Daily Mail.

Mykola Kuleba, bývalý dětský ombudsman a výkonný ředitel Save Ukraine zdůraznil, že v současné době se Rusové snaží všemožně zabránit návratu dětí deportovaných z Ukrajiny, jak řekl pro web Ukrainská Pravda. Dobrovolníkům se zatím podařilo přivézt zpět 16 dětí. Strategie Rusů nezahrnuje žádný trest – chtěli si nechat děti v Ruské federaci. Chápou, že čím déle dítě zůstane na jejich území, tím lépe ho budou moci rusifikovat,“ dodal Kuleba.

Hrůzné zážitky z táborů

Tato slova však odporují výpovědi unesených dětí, které tvrdí, že se k nim Rusové nechovali úplně nejlépe. „Když jsme promluvili, aniž by nás k tomu někdo vyzval, tak nás důstojníci uhodili tyčemi. Jedna dívka byla zasažena do zad a měla tam pak velkou modřinu,“ popisuje zážitky chlapec. „Když někdo zakřičel Sláva Ukrajině!, tak byl odvezen někam pryč a už jsme ho nikdy neviděli,“ dodává.

Osvobození hrstky ukrajinských dětí zasáhlo Ursulu von der Leyen, která oznámila, že hodlá spolu s polským premiérem Mateuszem Morawieckým uspořádat konferenci, na níž chce získat co největší mezinárodní podporu pro pátrání po těchto dětech a jejich návrat do vlasti. Šéfka komise vyčíslila počet unesených dětí na 16 200. „Já to pokládám za něco mimořádně odporného. Rusko se tím přibližuje skutečně těm nejhorším režimům, jaké známe z minulosti,“ dodal k situaci český premiér Petr Fiala.

Zatykač na Putina a šéfku únosů dětí

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal minulý týden kvůli únosům zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina. Velká většina unijních zemí prosazovala, aby se v závěrech čtvrtečního summitu objevila formulace, že Evropská rada tento krok vítá. S tím podle diplomatů nesouhlasilo Maďarsko, kvůli jehož odporu summit zatykač pouze „vzal na vědomí“.

Šéf kanceláře maďarského premiéra Viktora Orbána, považovaného mnohými unijními politiky za Putinova spojence, ve čtvrtek uvedl, že Budapešť by ruského vůdce na základě zatykače nezadržela.

Související články

Další články