Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Ukrajinští vojáci už cvičí v ČR. Manévry vyjdou na téměř miliardu korun

Vojácí se učí i střílet z různých typů zbraní.
Zdroj: Se souhlasem Armády ČR
válka na ukrajině

Ukrajinští vojácí se už cvičí v Česku. Armáda ČR na svém Twitteru přinesla snímky z vojenského prostoru Libavá, kde se Ukrajinci pod dohledem českých kolegů učí provádět samostatné bojové operace. Na fotografiích je vidět, jak trénují boj i střelbu z různých typů zbraní. Jejich pobyt schválila minulý týden Sněmovna i Senát.

Ve vojenském prostoru Libavá v Olomouckém kraji už jsou ukrajinští vojáci na plánovaném cvičení, řekl serveru iDNES.cz náčelník generálního štábu Karel Řehka. Ministerstvo podle serveru nesdělilo z bezpečnostních důvodů přesný počet vojáků ani informace o tom, kdy do Česka přijeli. Armáda později na Twitteru uvedla, že cílem výcviku je, aby ukrajinské ozbrojené síly byly schopné vést samostatně bojové operace a efektivně bránily své území. Sněmovna i Senát tento týden schválily výcvik až 4000 ukrajinských vojáků v Česku do konce příštího roku.

Cvičení odsouhlasil parlament

"Ukrajinští vojáci jsou již v ČR ve vojenském prostoru Libavá na plánovaném cvičení," uvedl Řehka. Podle ředitele komunikace ministerstva obrany Davida Jareše jsou vojáci v Česku na součinnostním cvičení, které v listopadu schválil kabinet. "Pomáhali chystat kontinuální výcvik, který nyní začíná v souladu s mandátem, jenž prošel Parlamentem ČR," řekl.

Armáda později zveřejnila několik fotografií z výcviku. "Na Libavé trénujeme ukrajinské vojáky. Cílem je, aby ozbrojené síly Ukrajiny byly schopné samostatně vést bojové operace a efektivně bránily své území a suverenitu. Je to celoevropské úsilí pod hlavičkou asistenční mise EU. Děláme to také pro naši obranu," uvedla na Twitteru.

Sněmovna i Senát minulý týden postupně souhlasily s návrhem, že v Česku bude moci do konce příštího roku cvičit až 4000 ukrajinských vojáků, jejichž země čelí ruské agresi. Není tedy pravdou, že Ukrajinci jsou v ČR bez povolení, jak tvrdí některé dezinformace. Výcvik se uskuteční podle dřívějších informací v prostoru Libavá, bude se týkat mechanizovaných jednotek i speciálních profesí. Do konce příštího roku by se mělo podle vládního podkladu uskutečnit pět čtyřtýdenních turnusů, každého by se mohlo zúčastnit až 800 ukrajinských vojáků.

Cvičení vychází z dvoustranné dohody české a ukrajinské vlády. Výhledově by mělo být podle podkladů převedeno pod asistenční misi EU, která by Česku mohla vrátit část nákladů odhadovaných na 975 milionů korun. Při výcviku ukrajinských vojáků získá nové zkušenosti i česká armáda, uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Půjde například o informace o operačních postupech obou válčících stran.

Do unijní asistenční mise bude moci Česko podle návrhu vyčlenit až 55 vojáků. Budou moci působit v jakémkoli členském státu ve velitelských strukturách, případně v pozicích instruktorů. Unijní výcvik je podle materiálu zatím plánován na příští dva roky, a to především v Polsku a v Německu. Postupně s ohledem na potřeby ukrajinských ozbrojených sil a možnosti spojenců by mohla tato mise působit i v dalších členských zemích.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy