Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023

Ukrajinec na pražském Chodově ubodal kamaráda, pak se po vrahovi na 24 let slehla zem. Dopadli ho až v Polsku

ilustrační foto
Zdroj: Policie ČR
vražda kvůli tričku

K 11letému vězení byl u pražského městského soudu za vraždu svého krajana minulý měsíc odsouzen Ukrajinec Mychajlo Mykola Poljanskyj. K brutálnímu činu došlo přitom už před 24 lety, v prosinci 1999. Muž si ale po události změnil identitu a v mezičase si pod ní dokonce odseděl trest za vydírání. Ke stíhání do Česka byl vydán teprve nedávno po zadržení v Polsku. O případu informoval web Novinky.cz

Obžalovaný před soudem během října přiznal, že svého známého sice bodl, ale neměl v úmyslu ho zabít. K incidentu došlo během hádky při oslavě pravoslavného svátku v prosinci 1999. Verbální konflikt eskaloval ve fyzickou potyčku, při níž Mychajlo Mykola Poljanskyj použil nůž s téměř 17centimetrovou čepelí a jednou ranou do zad muže usmrtil. Důvodem sporu mělo přitom být roztržené tričko.

„To, že na (roztržení trička) pan obžalovaný reaguje tím, že bere nůž a jde mu to oplácet tímto způsobem, to je naprosto nepřiměřené, iracionální chování, které naznačuje to, že se obžalovaný chtěl poškozenému pomstít,“ citoval předsedkyni senátu Hanu Krestýnovou web Novinky.cz. Podle soudkyně byl důvod pomsty „tak neskutečně marginální, že nad jeho počínáním zůstává rozum stát“.


„Chtěl jsem mu rozřezat jeho tričko“

Ukrajinec totiž uvedl, že svého krajana bodl v opilosti v reakci na to, že mu bylo roztrženo tričko. Incident se odehrál v bytě na pražském Chodově krátce poté, co pachatel přišel do Česka a pracoval načerno. Během 19. prosince 1999 slavil se svými známými pravoslavný svátek sv. Mikuláše – nejprve popíjeli v baru, poté se přesunuli do bytu.

„Uznávám, že to, co je uvedeno v obžalobě, je ve velké míře pravda. Ale nechtěl jsem ho zabít. Byl jsem opilý, proto k tomu došlo. Chtěl jsem se mu pomstít za to, že mi zničil tričko. Nechtěl jsem ho zabít, chtěl jsem mu poškodit tričko,“ řekl ve své výpovědi Poljanskyj, který neprodleně po činu z bytu zmizel. Přitom ani údajně nevěděl, že je poškozený po smrti.

Podle vyprávění odsouzeného to jedna z účastnic večírku přehnala s alkoholem a odešla si lehnout do vedlejšího pokoje. Poškozený si prý chtěl jít lehnout do postele k ní, čemuž chtěl obžalovaný zabránit. „Řekl jsem mu, ať to nedělá. Když mě neposlechl, odtáhl jsem ho od té postele a začala rvačka. Všiml jsem si, že mám roztrhané tričko. Došlo k tomu, když mě chtěl povalit na zem. Tričko jsem po něm hodil a řekl mu, ať mi koupí nové. Hodil ho po mně zpátky a řekl, že mi žádný tričko kupovat nehodlá.


Poljanskyj pak vzal nůž a vrazil ho oběti do zad. „Chtěl jsem mu rozřezat jeho tričko, on se zvedl a já jsem patrně špatně spočítal, kam jde ta rána. Chtěl jsem mu jen rozřezat tričko,“ zopakoval muž během své obhajoby. Tu ale nakonec soudkyně odmítla. Žalobkyně Margita Kralická uvedla, že „je evidentní, že obžalovaný do toho bodnutí použil veškerou svou sílu a poškozeného na místě usmrtil“.

Falešná identita a změna jména

Obhájce Poljanského v závěrečné řeči upozornil na nedořešenou otázku míry ovlivnění obžalovaného alkoholem. Samotný pachatel vyjádřil lítost nad svým činem. „Ještě jednou bych chtěl říci, že moc lituji toho, co se stalo,“ uvedl v závěru soudního procesu.


Po spáchání vraždy si Poljanskyj obstaral novou, moldavskou identitu a dál pod ní v České republice žil – dokonce byl později pod touto identitou odsouzen za vydírání. Po propuštění z vězení strávil v zemi ještě několik týdnů, než si vydělal na cestu na Ukrajinu. Tam se své nové identity vzdal, ovšem změnil si jméno z Igora Lechkara na Mychajla Poljanského. Jak informoval web iDnes.cz, muže nakonec zadržely při pobytu v Polsku tamní úřady a vydaly ho ke stíhání do Česka.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy