Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Ukrajina žaluje sousedy kvůli obilí: Polsko toho má dost a chce ukončit pomoc uprchlíkům

Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: profimedia
ukrajina

Ukrajina se obrátila na Světovou obchodní organizaci (WTO) s oficiální stížností proti třem sousedním zemím – Slovensku, Polsku a Maďarsku. Důvodem je kontroverzní embargo na dovoz ukrajinských zemědělských produktů, především obilí. Informaci, kterou přinesl server DW, zveřejnilo ukrajinské ministerstvo hospodářství. V posledních dnech se navíc objevují zprávy o zvýšeném napětí ve vztazích mezi Polskem a Ukrajinou.

Podle expertů jde o reakci Kyjeva na postoj tří evropských zemí, které dosud odmítly zrušit zákaz dovozu obilí a dalších zemědělských produktů z Ukrajiny. „Chceme jasně ukázat, že členské státy nemají právo zakazovat dovoz našeho zboží. Proto se obracíme na WTO,“ uvedla v oficiálním prohlášení Julija Svyrydenko, místopředsedkyně ukrajinské vlády.

Zdůraznila, že Ukrajina doufá v konstruktivní řešení: „Věříme, že tyto země své omezení přehodnotí, aniž bychom museli situaci řešit soudem. Cílem je podpořit zájmy našich zemědělců.Zajímavým důsledkem je, že ukrajinská vláda očekává, že díky této stížnosti zahájí s dotčenými zeměmi otevřenou „diskuzi“ o problematickém embargu.

Produkty zaplavují i další trhy

Pozadí této kontroverze je spojeno s tím, že vývoz ukrajinských zemědělských produktů směrem k členským státům EU významně vzrostl poté, co byly kvůli ruské intervenci ukrajinské přístavy uzavřeny. Ačkoli hlavním cílem byly rozvojové země mimo Evropu, státy jako Slovensko, Polsko a Maďarsko vyjádřily obavy, že produkty zaplavují i jejich trhy, což může negativně ovlivnit místní zemědělce, píše DW.

Nejnovější zprávy navíc naznačují, že Polsko zastaví podporu migrantům, kteří přišli do země z Ukrajiny kvůli tamnímu vojenskému konfliktu. „Podpora nebude trvat věčně. Byla zavedena na dobu trvání ozbrojeného konfliktu a ukončí se na začátku nadcházejícího roku,“ sdělil mluvčí polské vlády Piotr Müller portálu Polsat News.

V současné době polská vláda nezvažuje prodloužení těchto opatření. Müller doplnil, že Varšava podle něj „nevěří, že by tato opatření měla být výrazně rozšířena“.

„Situace v konfliktu je nám již dobře známa. Známe hlavní body neshod a možnosti mezinárodní intervence. Celá mezinárodní komunita by se měla více angažovat v řešení,“ doplnil mluvčí,

Související články

Další články

Nejnovější kauzy