Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Ukrajina v koncích: Už musí jednat s Ruskem, ale Zelenského to může stát život, varuje Andor Šándor

Andor Šándor a Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: profimedia / koláž eXtra.cz
+ Další 3 fotografie
OBAVA

Je to malování čerta na zeď, nebo oprávněná obava? Někteří bijí na poplach, že ruští okupanti na Ukrajině přebírají na většině bojišť iniciativu, a obávají se, aby země bránící se neuvěřitelnému bezpráví ještě nebyla rozdrcena. Bezpečnostní poradce, generál Andor Šándor (66), to vidí jasně: Ukrajina by měla jednat. Ale pro toho, kdo to udělá, to může být nebezpečné, naznačil pro eXtra.cz.

Andor Šándor: Vážně je třeba na Ukrajině prodlužovat utrpení?

Ukrajina by těžko obhájila jednání s Rusy poté, co všechno se stalo. Na druhou stranu, má-li to znamenat další prodlužování utrpení, aniž je tu vůle Západu poskytnout dostatečnou vojenskou pomoc, a prosím ne proklamovanou, ale reálnou, tak bych opravdu uvažoval, zda je nutné obětovat další desetitisíce lidí, kteří zemi budou chybět při rekonstrukci,“ sdělil eXtra.cz bezpečnostní poradce, generál Andor Šándor.

„Čím víc bude Ukrajina rozbitá a v ekonomických problémech, tím méně bude přitahovat ty, kteří tu zemi již opustili během konfliktu, aby se vrátili zpátky. A kdo pak tu zemi dá dohromady, to bůh suď,“ krčí rameny.


Jednání s Rusy může být životu nebezpečné, varuje

Zároveň se ale obává, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nemá moc manévrovacího prostoru.

„Pokud přicházíte o víc než dvacet procent svého území a přišel jste asi o 250 tisíc vojáků, možná sto tisíc vojáků máte mrtvých, zbytek zraněných, když máte část země rozbitou, byla by vaše politická smrt, kdybyste připustil jednání. A to říkám velmi umírněně,“ ví o tom své Šándor.

„To Rus je naopak v pozici, kdy není ohrožen Krym, což je pro něj alfa a omega celého vojenského snažení, kdy na něj nezafungovaly sankce a restrikce, nic, takže cítí vítr v plachtách. Je na tom bohužel líp než Ukrajinci. Ten rozdíl je i v tom, že svou ekonomiku převedli na válečnou a mají velký rezervoár lidského potenciálu, který mohou nasadit,“ pokračuje.


Appeasement nikdy nefungoval, varují odborníci

Někteří odborníci a komentátoři ale dlouhodobě namítají, že s politikou takzvaného appeasementu, tedy ustupování agresorovi, máme my v Česku kvůli Mnichovské dohodě vlastní špatné zkušenosti, jak ukazuje ještě dokonce předválečný text na webu Radiožurnálu. Neměli bychom tak sami volat po falešné vidině míru na Ukrajině.

Před více než 80 lety nás západní mocnosti zaprodaly nacistům kvůli marné naději, že tím zapudí možnost hrozící druhé světové války (zbytečně, válka začala jen o něco později), u nedůvěryhodných Rusů (pár hodin před útokem na Ukrajinu se například dušovali, že žádný nepřijde) prý také nikdy nevíme, co by slíbili a jak by se skutečně zachovali.

Vyvolalo by to také precedent pro další diktátory a podobné vůdce nedemokratických států, že si mohou uzmout, co chtějí, a svět nezasáhne. To je častý argument západního světa pro to, aby se pokračovalo v podpoře Ukrajiny.

Rusové zatím nasadili jen pětinu lidí, tvrdí Šándor

Ale zpět k bezpečnostnímu poradci Šándorovi. Ačkoli řada odborníků tvrdí, že nejen Ukrajinci, ale i totalitní Rusko má problém s dostatkem posil, generál to vidí jinak.

Zatím jsou tam rozmístěna vojska pouze jednoho z pěti ruských vojenských okruhů (na druhou stranu ruská armáda na tom asi musí být bídně, pokud na frontu posílala a posílá i vrahy a další vězně – pozn. red.). Ukrajina je na tom podstatně hůře,“ sděluje svůj názor Andor Šándor.

Ten na závěr zdůrazňuje, že zdaleka není proruský, jak ho někteří označují.

„I kdybych připustil, že by Rusko mohlo mít problémy s rozšiřováním NATO na východ, to přece neznamená, že se tomu měli právo bránit vojenskou silou na Ukrajině. To je neadekvátní reakce. Mohlo je to znervózňovat, ale výhrůžky, že vygumují Česko a podobné blbosti, na to také neměli právo,“ dodal závěrem pro eXtra.cz generál.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy